برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

اصلاح گیاه (پیرتروم)گروه تخصصی:  کشاورزی و منابع طبیعی

سازمان مجری:  واحد تهران 

گروه پژوهشی: باغبانی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  اسفند 1377

کارفرما: معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

دانش فنی کشت بهینه گیاه «پیرتروم» تدوین شده است و قابل ارائه می باشد.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 66495417-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، خیابان 16آذر، سازمان مرکزی دانشگاه تهران، طبقه پنجم، صندوق پستی: 186-13145
 

چکیده:

«پیرتروم» (Pyrethrum) با نام علمی «Tanacetwn Cinerarifolium» منبع اصلی تولید مواد فعال حشره کش خانگی در تمام نقاط دنیا شناخته شده است. ماده موثر این گیاه «پیرترین» نام دارد که علیه طیف وسیعی از حشرات از جمله کک ها، مگس ها، شپش ها، پشه مالاریا و تعداد زیادی از آفات کشاورزی موثر است.
امروزه در کشورهای مختلف از جمله: کنیا، هند، استرالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان، سوئیس، ژاپن کشت گیاه «پیرتروم» و استخراج مواد موثر و ساخت حشره کش«پیرترین» از آن به طور وسیع صورت می گیرد.
برای داشتن یک تولید اقتصادی مهم ترین مساله دستیابی به ارقامی با عملکرد بالا بوده، لذا علاوه بر بررسی های «به زراعی» گسترده، اصلاح گیاه «پیرتروم» به روش «
Clonal Selection» از اواخر سال 1368 شروع گردید. اجرای این تحقیق در بخش تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی واقع در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی در شهرستان کرج تا سال 1377 به طول انجامید. انجام این طرح در چهار مرحله صورت گرفت:
مرحله اول: انتخاب گیاهان انفرادی
مرحله دوم: انتخاب لاینهای انفرادی
مرحله سوم: غربال نمودن لاینها
مرحله چهارم: آزمایش عملکرد تکرار دار
در آزمایش عملکرد تکرار دار بیست و سه «کلون» منتخب در پاییز به گلخانه منتقل شدند و از هر «کلون» تا حدود 200 بوته تهیه شد. در بهار سال بعد گیاهان به مزرعه منتقل شده و در قالب طرح بلوک های کاملا تصادفی در سه تکرار کشت گردیدند. در بهار یک سال بعد، پس از گلدهی عملیات شمارش گل و اندازه گیری وزن ضد گل و میزان پیرترین در گل خشک انجام گردید و داده های به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند. در نهایت شش «کلون» با میزان «پیرترین» و عملکرد «پیرترین» در بوته بالاتر انتخاب شده و به عنوان «کلون های» استاندارد به محققان و تولیدکنندگان معرفی می گردند.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):