برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

ترانس رکتیفایر سه فاز 6500A/50Vگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: مهندسی برق

پژوهشگران: 
عارفیان منصور (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  آبان 1383

کارفرما: شرکت صنایع مس ایران

خروجی طرح: 

با پیشرفت صنایع کشور و نیاز به ساخت ترانس رکتیفایرهای با جریان بیش از 20KA که عمدتا در صنایع آبکاری، مس، روی و آلومینیم کاربرد دارد نمونه این طرح با توجه به ساخت نمونه مذکور می تواند در بی نیازی صنعت کشور در این خصوص بسیار موثر باشد.


نوع: توسعه ای

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

موضوع کار ساخت منبع تغذیه 6500A/50V جهت فرآوری مس در مجتمع صنایع مس سرچشمه است که جهت راه اندازی طرح پایلوت درخواست شده بود. از ویژگی های این طرح می توان به ویژگی بخش قدرت و کنترل اشاره نمود. در بخش قدرت با استفاده از دو دستگاه ترانسفورماتور سه فاز که خروجی هر کدام با یک سیستم رکتیفایر سه فاز پل تمام کنترل شونده برق کلید شده تولید و در نهایت با یک ترانسفورماتور بین فازی این دو خروجی با یکدیگر موازی شدند. این از دو جنبه دارای اهمیت است:
1- با استفاده از این روش برای دستیابی به جریان های بالاتر می توان از موازی کردن چند سیستم ترانس رکتیفایر دیگر استفاده نمود که موضوع با توجه به محدودیت ساخت رکتیفایرها با جریان بیشتر از 6000A و نیز محدودیت های ساخت ترانسفورماتورهای با قدرت بیشتر از 1wva به لحاظ محدودیت های تجهیزاتی حائز اهمیت است. در این طرح این روش با موازی سازی دو سیستم ترانس رکتیفایر طراحی و ساخته شد که نتایج تست آن نیز مثبت بود.
2- استفاده از سیستم کنترل PLC به جای سیستم های آنالوگ رایج که علاوه بر آسان نمودن عملیات اپراتوری دستگاه قابلیت های کنترلی و حفاظتی دستگاه را بدون تحمل هزینه اضافی افزایش داده است این طرح می تواند جهت دستیابی به فناوری ساخت ترانس رکتیفایرهای با جریان بیش از 20KA می تواند جهت دستیابی به فناوری ساخت ترانس رکتیفایرهای با جریان بیش از 20KA مبنای مناسبی برای طراحی قرار گیرد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):