برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت منبع تغذیه 25KVA و فیلامانگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: مهندسی برق

پژوهشگران: 
عارفیان منصور (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  آبان 1383

کارفرما: شرکت پیشگامان صنعت خلا

خروجی طرح: 

از سیستم PLC استفاده شده در این طرح در چندین پروژه دیگر نیز استفاده شده که نتایج مطلوبی داشت. با توجه به نوع کاربردی دستگاه و عدم امکان تهیه آسان آن از طریق خرید خارجی وضعیت ایجاد فناوری و توسعه این طرح در کشور فراهم گردید.


نوع: توسعه ای

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

موضوع پروژه ساخت منبع تغذیه 0-25 K VDC همراه یک دستگاه منبع 0-30 VDC جهت تغذیه دستگاه لایه گذاری تحت خلا است. از ویژگی های بخش کنترل آن می توان به سیستم کنترل با PLC صنعتی و صفحه نمایش گرافیکی (Touch screen) و از ویژگی های بخش قدرت آن می توان به ترانسفورماتور و شش فاز رکتیفایر H-V اشاره نمود.
عملکرد دستگاه: به منظور تغذیه دستگاه لایه گذاری تحت خلا باید مقادیر خاصی از ولتاژ و جریان H-V و نیز جریان فیلمان را در بازده زمان اعمال نماید. این فرآیند طی سه مرحله برای واحد PLC تعریف می شود که پس از روشن نمودن دستگاه مطابق تابع تعریف شده برای دستگاه انجام می گردد. واحد PLC می تواند مقادیر ولتاژ و جریان خروجی را بر اساس توابع درجه 1 و صفر از (I-t, V-t) دریافت نماید. همین وضعیت کنترلی از جمله دمای روغن به دمای نیمه هادی ها، اتصال کوتاه در خروجی، اضافه ولتاژ و جریان در خروجی نیز توسط PLC مانیتور کنترل می گردد. صفحه نمایش گرافیکی دستگاه و به طور لحظه ای مقادیر ولتاژ، جریان، رایپل و دما و مرحله کار را مانیتور و در صورت نیاز می توان مطابق دستورالعمل مربوطه نسبت به تغییر مقادیر ورودی آن اقدام نمود. در بخش قدرت با استفاده از یک ترانسفورماتور شش فاز و یک عدد سلف H-V رایپل خروجی تا 5% کاهش و در نهایت با استفاده از یک خازن 5mt به حداکثر از 2% دست یافته ایم که در کیفیت کارائی دستگاه بسیار حائز اهمیت است. دستگاه نمونه ساخت داخل نداشته و در این پروژه تعداد 20 دستگاه ساخته و تحویل شده است. طراحی و ساخت این دستگاه تنها بر اساس مشخصات اعلامی توسط کارفرما انجام شده است و حتی در طراحی و ساخت آن از روش مهندسی معکوس هم استفاده نشده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):