برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

تولید اکتیوآلومیناگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد استان یزد 

گروه پژوهشی: مهندسی سرامیک

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  بهمن 1387

کارفرما: دبیرخانه بند "د" ماده 45 وزارت علوم و تحقیقات و شرکت مشاوره سرامیک انرژی

خروجی طرح: 

در «پنجمین جشنواره ملی ایده های برتر برگزار شده در پارک علم و فناوری یزد در سال 1386» به عنوان ایده برتر برگزیده شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 3-6225022-0351

نشانی سازمان مجری: یزد، خیابان مهدی، روبروی مسجد صاحب الزمان (عج)
 

چکیده:

از دیر باز انسان در پی راه هایی بوده تا بتواند از مواد مختلف موجود در طبیعت با حداکثر کارایی و واکنش پذیری زیاد استفاده نماید. در این ارتباط یکی از راه های دستیابی به چنین خواصی افزایش فعالیت و واکنش پذیری مواد بوده است. در طی قرن اخیر با اکتشاف نفت و پیشرفت تکنولوژی، تنوع در تولید مواد افزایش یافته و در جهت یافتن مواد با خواص متفاوت لازم بوده تا نسبت به ساخت و تولید مواد واسطه اقدام گردد. یکی از موادی که می تواند در این مسیر مورد استفاده قرار گیرد آلومینیم اکسید می باشد. این ماده بطور خالص یافت نمی شود. روش های مختلفی که اکثرا شیمیایی هستند در جهت خالص سازی و استحصال آلومینیم اکسید از مینرال های موجود در طبیعت استفاده می شود. پس از استحصال و تولید آلومینیم اکسید کاربردهای مختلفی جهت استفاده از این ماده گرانبها وجود دارد که کاربرد آن را می توان در صنایع تولید فلز آلومینیم و محصولات وابسته آن، صنایع سرامیک و نسوز، صنایع شیمیایی و تولید کاتالیست برشمرد.
در پروژه تولید اکتیو آلومینا از آلومینیم هیدراکسید که ماده اولیه در فرآیند استحصال آلومینیم اکسید، است استفاده می شود. طی فرآیندهای پیچیده این ماده فعال شده و قابل استفاده در صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی قرار می گیرد. در این ارتباط با توجه به این که آلومینیم هیدراکسید در حال حاضر در کشور تولید می شود، دستیابی به دانش فنی تولید اکتیو آلومینا با توجه به پیشرفت سریع صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی در کشور امری حیاتی و واجب می باشد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):