برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

لایه گذاری آلومینیم بر روی پلی پروپیلنگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد شهید بهشتی 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
اکبری مسعود (مسئول طرح)
سلطانی قباد (همکار طرح)
بدراقی جلیل (همکار طرح)
بنایی اقدس (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  زمستان 1377

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 22431934-22431939-021

نشانی سازمان مجری: تهران، اوین، دانشگاه شهید بهشتی، صندوق پستی: 371-19835
 

چکیده:

تکنولوژی لایه گذاری و متالیزه کردن به روش تبخیر در خلا یکی از پیشرفته ترین صنایعی است که در جهان امروز عرصه دار بخش وسیعی از صنعت می باشد، کاربرد لایه نشانی در صنایع الکترونیک و ماکروویو و در قطعات مختلف هواپیماها و فضا پیماما و ... از آن جمله اند.
متالیزه کردن در خلا ابتدا به عنوان یک روش آزمایشگاهی جهت تولید سطوح انعکاسی (رفلکتور) با نشاندن آلومینیم و نقره بر روی شیشه بکار برده شد، در طی جنگ جهانی دوم این تکنیک برای تهیه قطعات پریسکوپها و برفیاب، تلسکوپها و دوربینهای دوچشمی و دیگر وسایل جنگی استفاده شد، بعد از جنگ این تکنیک برای متالیزه نمودن پلاستیکها بکار برده شد و ثابت شد که تبخیر آلومینیم یکی از ارزانترین روشها برای تولید
Lutrousfinish بر روی ABS و آکریلیکها پلی استرین، نایلون، پلاستیکهای عایق، روکش چسب، Phenolices استات سلولز و بوستریک استات سلولز می باشد.
اندوده شدن مواد یاد شده به لایه نازک آلومینیم کاربرد وسیعی پیدا کرده است حتی در کارهای زینتی هم استفاده بسیار زیادی از آن میشود آکریلیکها روشن متالیزه شده برای صفحه مدرج کامپیوتر شمار اتومبیل، ساعتها، گرم کننده ها قاب وسایل، تهیه یک قطعه آبکاری شده و جایگزینی به جای فلزهای گرانقیمت از کاربردهای این تکنیک می باشد.
هدف نهایی در این طرح بررسی لایه نشانی آلومینیم بر روی پلی مرهایی که به صورت ورقهای شفاف می باشد، مدنظر بوده و شیوه هایی که بتوان ورقهایی از جنس پلیمری (مانند پروپیلن
P.P) را متالیزه نمود، ورقهای پلیمری که متالیزه به آلومینیم باشند کاربردهای فراوانی دارد از جمله کاربردهای آن در ساخت خازنهای پیچشی، استفاده در صنایع بسته بندی و تزیینی می باشد. سالانه مقدار بسیار زیادی ارز جهت تهیه موارد فوق از کشور خارج می شود.
برای انجام طرح می بایستی مراحل زیر را به انجام رساند که در گزارش حاضر در سه فصل تنظیم گردیده است:
1- طراحی و ساخت دستگاه لایه گذاری در خلا
2- بررسی و انتخاب زیر لایه مناسب در جهت اهداف طرح
3- شیوه های لایه نشانی آلومینیم بر روی زیر لایهکلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):