برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت باتری قابل شارژ برای مصارف عمومیگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد استان مرکزی (اراک) 

گروه پژوهشی: شیمی

پژوهشگران: 
بابایی علی (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اسفند 1382

کارفرما: سازمان همیاری اشتغال و فارغ التحصیلان

خروجی طرح: 

عرضه دانش فنی به کارفرما.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 4-2777400-0861

نشانی سازمان مجری: اراک، خیابان شهید بهشتی، جهاددانشگاهی، صندوق پستی: 716
 

چکیده:

امروزه باتری های قابل شارژ یا سلول های ثانویه به طور وسیعی در دنیا استفاده می شود. باتری های سربی- اسیدی به دلیل ترکیب عواملی نظیر مقرون به صرفه بودن، انطباق پذیری و برگشت پذیری عالی از نظر سیستم الکتروشیمیایی بالاترین توجه در جهان را به خود جلب نموده است. باتری های سربی- اسیدی نظیر سایر سلول های ثانویه پس از شارژ کامل باید دوباره شارژ شود. معمولا به منظور شارژ مجدد باتری ها از یک آدابتور خارجی استفاده می شود. باتری ارائه شده در این پروژه از نوع سربی- اسیدی با آدابتور شارژ همراه است، که بدین ترتیب امکان شارژ این باتری در هر زمان و مکان به راحتی فراهم است.
این باتری در ابعاد 51×21×71 mm با وزن 120- 125 g به همراه یک لامپ تولید می شود. ولتاژ متوسط این باتری 3.6 v برق مستقیم است که به منظور شارژ کامل آن برق 220 v متناوب به مدت 10-8 ساعت کافی است. فرآیند تولید این باتری شامل چهار مرحله است: الف) تولید بدنه و قطعات پلاستیکی ب) تولید صفحات الکترودی ج) تولید مدار الکترونیکی د) مونتاژ باتری. مواد اولیه جهت تولید شامل سرب، اکسید سرب، محلول اسید سولفوریک، مواد پلیمری و قطعات الکترونیکی است که همگی با هزینه پائین در ایران قابل تهیه هستند. فضای لازم جهت احداث یک واحد کارگاهی حدود 42 مترمربع برآورد گردیده است. نیروی انسانی شاغل به کار در این واحد حدود 27 نفر تخمین زده شده است که 21 نفر از آن ها باید از نیروهای غیرمتخصص و 6 نفر باید از نیروهای متخصص باشند.
مسلما با تولید این نوع باتری ها در ایران و نیز تبلیغات مناسب برای آن، این نوع باتری ها می توانند جایگاه بسیار خوبی در میان عموم مردم به دست آورند و نیز به دلیل قابلیت بازیابی اجزاء سازنده این باتری، می توان از آلودگی محیط زیست نیز اجتناب نمود. علاوه بر آن تعداد زیادی از افراد را مشغول به کار کرد و در نهایت از ورود این محصول از خارج از کشور بی نیاز شده، به صرفه جویی اقتصادی رسید.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):