برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طرح ساخت دستگاه درز جوش «جوش مقاومتی»گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  1370

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

پیشرفت روز افزون علوم و تکنولوژی صنعتی در کشورهای جهان، لزوم افزایش تلاشهای هر چه بیشتر علمی و صنعتی را در کشور ما ایجاب می کند چه لازمه استقلال هر کشوری پس از تکیه فرهنگ غنی و مستقل، مسلح شدن به دانش تکنولوژی روز می باشد.
در این میان دانشگاهها و دیگر مراکز تحقیقاتی کشور نقش عمده و تعیین کننده ای، در این زمینه بعهده دارند که خوشبختانه با تشکیل جهاد دانشگاهی در دانشگاههای کشورمان قدم های اولیه در این راه برداشته شده است و امید است که با تهیه امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی بیشتری که برای این امر در نظر گرفته می شود قدمهای سریعتری در راه رسیدن به این هدف برداشته شود.
طرح جوش مقاومتی نیز در این راستا می باشد و با این هدف ارایه گردیده که با بررسی و طراحی و ساخت یکی از سیستم های مورد نیاز در صنایع کشور بتواند گام کوچکی در راه شناخت و برآورده کردن نیازهای علمی و صنعتی کشور برداشته و از این راه به ایفای نقش و جایگاه مراکز تحقیقاتی دانشگاهی در صنعت کمک نماید. را که ارتباط و همکاری علمی دانشگاه و صنعت از طریق چرا که چنین پروژه هایی میسر می گردد و خوشبختانه حرکتهای مثبتی نیز در این راستا در دانشگاهها شروع شده است.
جوش مقاومتی (RESISTANCE WELDING) یکی از انواع گوناگون روشهای اتصال قطعات فلزی به یکدیگر می باشد که بدون استفاده از الکترود خارجی و با روش خاصی عمل اتصال قطعات به یکدیگر را با ظرافت و دقت بالایی انجام می دهد.
دستگاههای جوش مقاومتی از سالهای قبل بصورت دستی مورد استفاده قرار می گرفتند لیکن با پیشرفت تکنولوژی و بوجود آمده آمدن نیمه هادیها، پیشرفتهای سریعی در عملکرد و راندمان این دستگاهها بوجود آمده است استفاده از سیستم های کنترل الکترونیکی (با استفاده از ترانزیستور و مدارهای مجتمع) و امکان استفاده از تریستورهای با آمپر بالا، کیفیت کار این دستگاهها و جوشهای حاصله را بسیار بهبود بخشیده است بنحوی که امروزه استفاده از این روش جوشکاری در سطح وسیع و بالایی در اغلب کارخانجات و صنایع مانند کارخانجات.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):