برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بانک جامع اطلاعاتی تولیدات و محصولات معدنی استان سمنانگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد استان سمنان 

گروه پژوهشی: مهندسی معدن- استخراج

پژوهشگران: 
نظری نعمت اله (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  خرداد 1385

کارفرما: داخلی

خروجی طرح: 

نتایج این طرح قابل واگذاری است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 3337279-3337139-0231

نشانی سازمان مجری: سمنان، میدان کوثر، بلوار دانشگاه، جهاددانشگاهی استان سمنان
 

چکیده:

ذخایر طبیعی هر کشوری از جمله ذخایر معدنی آن در کنار نیروی انسانی ماهر، زیربنای توسعه اقتصادی محسوب می شوند. کشور ایران بر روی یکی از کمربندهای مهم معدنی قرار گرفته و وجود فعالیت های تکتونیک و کوهزایی آن را به یکی از غنی ترین کشورها در حداقل ده نوع ماده معدنی تبدیل کرده است. وجود آثار فعالیت های معدنی و ذوب فلزات در نواحی مختلف نشان دهنده سابقه طولانی معدنکاری در ایران و شناخت ایرانیان از علوم مربوطه است. صدها نام به جای مانده از روزگاران گذشته مانند آهنگران، کوه زر، زرشوران، کوه سرمه، کوه نقره و تالمسی گواه این مدعا است. عملیات اکتشافی انجام شده وقوع 60 نوع ماده معدنی در کشور را با ذخیره ای حدود 24 میلیارد تن به اثبات رسانده است که 6 میلیارد تن از آن مربوط به ذخایر فلزی و بقیه ذخایر غیر فلزی اعم از مصالح ساختمانی و کانیهای صنعتی است. این در حالی است که فعالیت های اکتشافی هنوز بخش اعظمی از کشور را پوشش نداده است.
علی رغم سرمایه گذاریهای انجام شده در بخش معدن، این بخش هنوز جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور نیافته و فاصله زیادی بین پتانسیلهای موجود و وضعیت فعلی وجود دارد. در حالیکه طبق نرم جهانی حداقل یک درصد از ذخایر شناخته شده، استخراج می شود، در ایران این نسبت کمتر از نیم درصد است. به عبارت دیگر با توجه به نرم جهانی و ذخایر شناخته شده میزان استخراج مواد معدنی بایستی فراتر از 250 میلیون تن در سال باشد.
توجه به طیف وسیع صنایع مصرف کننده مواد معدنی در کشور و تعداد شاغلان در معادن و صنایع معدنی، نقشی را که توسعه این بخش می تواند در ایجاد اشتغال مولد و توسعه پایدار سایر بخشهای اقتصادی کشور ایفا نماید، آشکار می سازد.
وجود منابع غنی و متنوع معدنی، معادن بزرگ، متخصصین مجرب و انباشت دانش فنی و تجربیات حرفه ای ارزشمند در بخش معدن کشور و ضرورت رهایی از اتکای صرف به درآمدهای نفتی و دسترسی به نیروی کار و صنایع انرژی ارزان و موقعیت ژئواکونومیکی ایران اقتضا می نماید که تمام امکانات مورد نیاز در چارچوب برنامه ای هماهنگ با توان قابل حصول در کشور برای توسعه سریعتر بخش معدن و سهیم شدن آن در تجارت و بازارهای جهانی به کار گرفته شود.
سرمایه گذاری کافی، فرهنگ سازی، آموزش و ابتنای فعالیت ها بر پایه معیارها و استانداردهای فنی می تواند حصول به حداکثر ارزش افزوده و بهره برداری بهینه از ذخایر معدنی کشور را امکان پذیر سازد.
اصلاحات ساختاری و استقرار زیر ساختهای نرم افزاری مورد نیاز برای ارتقای سطح فنی، ایمنی عملیات معدنی، معرفی پتانسیل ها و توانمندیهای معدنی استان سمنان، شناخت وضعیت موجود معادن استان و ... ما را بر آن داشت که در یک طرح منسجم، بانک جامع اطلاعاتی تولیدات و محصولات معدنی استان سمنان را طراحی نماییم.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):