برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

تحقیق و مطالعه به منظور تدوین برنامه راهبردی برای ساخت کاتالیزورهای مورد استفاده از صنایع پالایش نفت، گاز و پتروشیمیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد صنعتی شریف 

گروه پژوهشی: پژوهشی شیمی معدنی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  دی 1383

کارفرما: معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

خروجی طرح: 

تدوین گزارش نهایی و ارائه به کارفرما.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 66005970-66031914-66024544-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان آزادی، خیابان شهید ولی اله صادقی، روبروی درب شمالی دانشگاه صنعتی شریف، پلاک 79، کدپستی
 

چکیده:

پالایش نفت خام و فرآوری آن به محصولات نفتی و محصولات شیمیایی یک فرایند بزرگ تجاری محسوب می شود که تکیه گاه آن کاتالیست ها می باشد. تجارت کاتالیست های پالایش نفت سالانه بالغ بر 650 میلیون دلار در آمریکا و چندین برابر آن در سراسر جهان را شامل می شود. پیشرفت های تکنولوژی در صنایع مختلف به ویژه صنایع پالایش نفت، گاز و پتروشیمی ارتباط نزدیکی با کاربرد انواع مختلف کاتالیست ها در این صنایع دارند. کاتالیست ماده شیمیایی است که با توجه به ساختار فیزیکی و شیمیایی خود قادر می باشد سرعت سرانجام یک واکنش را افزایش داده و انجام آنرا در شرایط ساده تری از نظر دما، فشار و با راندمان بالاتری امکان پذیر سازد این گونه مواد شیمیایی به میزان قابل توجهی امکان کاهش قیمت تمام شده برای محصول مورد نظر را فراهم نموده و به عنوان یک اصل، کیفیت را نیز بهبود می بخشند. فرآیندهای مختلفی که در صنایع پالایشگاهی نفت،‌ گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند اساسا به منظور تولید فرآورده های با کیفیت بالا می باشند و هر یک بر مبنای استفاده از کاتالیست ویژه ای پایه گذاری شده اند. در کشورمان در حال حاضر در حدود 40 نوع کاتالیست در صنایع پالایش نفت و گاز و در حدود 140 نوع در صنایع پتروشیمی مصرف می گردد و این مصرف با سرعت زیادی در حال افزایش می باشد. در شرایطی که امروزه لبه های جلویی تکنولوژی و تحقیقات در زمینه تولید کاتالیست های با بازده بالا، عملکرد بهتر، مقدار کمتر، کاهش هزینه تولید کاتالیست و ... مطرح است، برنامه ریزی صحیح و بازنگری علمی در زمینه تهیه کاتالیست های مورد نیاز پالایشگاه ها ضرورت پیدا می کند. در این طرح ضمن بررسی اجمالی کاتالیست های مختلف و روش های ساخت آنها، اطلاعات آماری از مصرف کاتالیست ها و دسته بندی آنها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در کشور فراهم آمده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:

Research and study for finding the manufacture and preparation of petroleum processing catalysts strategyAbstract:

The refining of crude oil petroleum products is a major business that relies heavily on catalysts. The petroleum refining catalyst business is in excess of $650 million in the U.S. and over several folds world wide. A catalyst is substance which alters the speed of the chemical reaction and causes them to be done in a simple way and condition (low temperature, low pressure etc.) with high efficiency Nowadays about 40 kinds of catalysts in gas & petroleum refinery industry and about 140 kinds in petrochemical industry are used in our country and their usage and consumption are in rapid progress.
By the way frontal edge of new technologies and researches are regarded for high efficiency catalysts production, better action with less catalyst use, cost reduction of catalyst production. So the necessity for scientific revisions and accurate plannings for producing catalysts used in petroleum refineries are of a great important.
In this project we make a brief survey includes kinds of most important catalysts, their manufacturing methods, statistical information about their consumption and their classification in according to oil, gas and petrochemical industries in our country.Keyword(s):