برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

ریخته گری کوبشیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
نوروزی علیرضا (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  1372

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

ریخته گری کوبشی فرآیندی جوان برای تولید قطعات ریختگی با مشخصات ویژه می باشد این روش آمیزه ای از روشهای ریخته گری و فورج بوده که می تواند قطعاتی بدون تخلخل همپای قطعات فورج شده و از نظر پیچیدگی شکلی مانند قطعات ریخته گری را تولید نماید.
این روش در کنار مشخصات برتر متالورژیکی، راندمان تولید و اقتصادی بودن نیاز به تجهیزات زیادی ندارد.
این پروژه اولین بار در قالب طرح ریخته گری کوبشی در سال 1365 به دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی ارایه شد که با پیگیریهای صورت گرفته در تاریخ 19/12/1366 از طرف شورای بررسی نهایی طرحها تصویب گردید.
در انجام این پروژه آزمایشات بر روی دو گروه آلیاژ آلومینیم کارپذیر
7.75 و آلیاژ ریختگی 380 بدین صورت انجام گرفته که از این دو آلیاژ قطعات استوانه ای شکل در دماهای فوق ذوب و قالب مختلف در فشارهای متفاوت تهیه گردیده و سپس خواص مکانیکی و ساختار متالوگرافی آنها باهم و با نمونه های بدون فشار مقایسه گردیده است.
لازم به تذکر است که انجام مراحل عملی پروژه بدلیل در اختیار نداشتن پرس مناسب در یک کارگاه خارج از جهاد و بوسیله یک پرس هیدرولیک 40 تن و آن هم در مواقع تعطیل و خارج از ساعات کاری آن کارگاه که عموما بین ساعات 18 الی صبح روز بعد قرار می داشت صورت پذیرفته است.
مسوول نهایی این طرح مهندس علیرضا نوروزی بوده و آقایان مهندسی علی جزایری قره باغ، منصور سلطانیه، مهرداد وندیوسفی، حبیب اله زاده، رضوی دهقان نیری، صمدی، بهرامی و جلالی در اجرای این طرح همکاری داشته اند.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):