برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بررسی فنی و اقتصادی آتشباری تاخیری بجای آتشباری فوری در معادن استان سمنان از لحاظ اقتصادی «با محوریت معادن گچ استان سمنان»گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد استان سمنان 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
مداح داوود (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  زمستان 1382

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 3337279-3337139-0231

نشانی سازمان مجری: سمنان، میدان کوثر، بلوار دانشگاه، جهاددانشگاهی استان سمنان
 

چکیده:

استفاده از آتشباری Blasting برای استخراج معادن به عنوان روشی که از مدتها پیش مورد استفاده بشر قرار گرفته است، همواره مورد توجه بوده است.
تلاش برای بهینه سازی استخراج با استفاده از آتشباری شاید طول عمری به اندازه استفاده از این روش داشته باشد. استفاده از آتشباری فوری
(Instantious Blasting) به رغم همه مزایایی که دارد، به سبب معیابی نظیر سر و صدای فراوان، پرتاب سنگ، لرزش زیاد (Vibration)، خرد شدگی اندک (Fragmentation)، عدم پیش بینی پرتاب سنگ (Flyrock) و نیز عقب زدگی شدید (back break) همواره با دشواریهایی همراه بوده است.
آتشباری تاخیری
(delay Blasting) به عنوان روشی که تقریبا تمامی مزایای آتشباری فوری را داراست به عنوان روشی جایگزین، هر روز گسترده نفوذ و کاربرد خود را گسترش می دهد. ضمن اینکه آتشباری تاخیری (delay Blasting) در صورت اجرای دقیق و علمی، هیچ یک از معایب ذکر شده در آتشباری فوری را نیز به همراه نخواهد داشت. به عبارت ساده تر، آتشباری تاخیری بسیاری از، معضلات آتشباری فوری نظیر پرتاب سنگ، عقب زدگی، لرزش زمین و... را تقریبا حل می کند. آنچه در ذیل می آید، بررسی امکان پذیری و نیز اقتصادی جایگزینی آتشباری تاخیری به جای آتشباری فوری در معادن روباز استان و با محوریت معادن گچ سمنان می باشد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):