برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

ساخت یاتاقانهای بابیتیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  معاونت پژوهش و فنآوری (دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
آقازاده جمشید (مسئول طرح)
آماده احمدعلی (همکار طرح)
صراف ماموری رسول (همکار طرح)
عبدی زاده حسین (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  شهریور 1363

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66466569-66404249-66465036-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، نبش خیابان فخررازی، دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، طبقه 5
 

چکیده:

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 نیل به هدف والای استقلال صنعتی روز به روز بیشتر بچشم میخورد. این استقلال بدون تولید مواد اولیه مورد نیاز صنایع و مواد ساخته شده امکان پذیر نخواهد بود. از طرفی از بین بردن این مشکل نیاز به تکنولوژی پیچیده و داشتن زمینه لازم را دارد.
انتقال تکنولوژی نیاز به هزینه های بسیار سنگین دارد که با توجه به محدودیتهای ارزی امکان پرداخت این نوع هزینه ها کاری بس دشوار است. از طرفی بالابردن آگاهی فنی و مهیا کردن افراد متخصص به زمان احتیاج داشته و بسرعت عملی نمی باشد. از این رو محققین و همه کسانی که بنحوی با کار علمی سرو کار دارند باید دست بدست هم داده و امیدوارانه در حد توان خود کشور را به استقلال واقعی نزدیک کنند. بنابر همین انگیزه بوده است که پروژه ساخت یاتاقان اتوموبیل مورد بررسی قرار گرفت.
با توجه به مصرف روز افزون یاتاقان و خروج مبالغ هنگفتی ارز از کشور، نیاز به ساخت آن بیش از پیش معلوم می شود. بنابر اطلاعات واصله مصرف کارخانه ایران خودرو هر سال حدودا 80000 دست یاتاقان می باشد (این آمار بر اساس اظهار نظر نماینده غرفه ایران خودرو در نمایشگاه بین المللی سال 1363 تهرانی می باشد.) در این پروژه سعی گردید که در ادامه پروژه "بررسی روشهای ساخت یاتاقان" نحوه ساخت و خواص یاتاقانهای بابیتی بر پایه قلع مورد بررسی قرار می گیرد. لذا آلیاژهایی بابیتی از قلع تهیه شده و به کمک تسریع کننده مناسب بر روی تسمه های فولادی در شرایط کنترل شده از نقطه نظر درجه حرارت مذاب و تسمه فولادی ریخته میشود. پس از تراشکاری تا ضخامت مورد نظر آنرا به شکل نیم دایره در آورده و سپس ساختمان میکروسکپی و خواص مکانیکی آن مورد مطالعه قرار گرفته است.
1- کلیات:
بطور کلی یاتاقان بین دو سطح که نسبت بهم حرکت دارند قرار داده میشود تا اصطکاک بین آنها را تلفیق داده و سایش یک سطح توسط سطح دیگر را به حداقل برساند.
1-1 یاتاقان ها از نظر جنس و روش ساخت به چهار نوع زیر ساخته میشوند:
الف- تمامی قطعه از مواد یاتاقان ساخته میشود مثل یاتاقانهای برنزی در کمپرسورهای کوچک.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):