برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بررسی مسایل فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان مبتلا به سرطان پستانگروه تخصصی:  پزشکی

سازمان مجری:  واحد علوم پزشکی تهران 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
منتظری علی (همکار طرح)
خالقی فاطمه (همکار طرح)
وحدانی نیا مریم سادات (همکار طرح)
حریرچی ایرج (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  1377

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66405895-66404720-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان قدس، خیابان پورسینا، ساختمان آموزش، طبقه همکف، اتاق 101
 

چکیده:

یک مطالعه توصیفی طراحی شده تا به بررسی مسایل فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان مبتلا به سرطان پستان پرداخته شود. بدین منظور از ابتدای سال 1376 تا پایان همان سال به درمانگاههای جراحی بیمارستان امام خمینی مراجعه و 169 بیمار مبتلا به سرطان پستان شناسایی شده و سه ماه پس از درمان اولیه، از آنها دعوت شد تا به پرسشنامه ای که در زمینه مسایل فردی، خانوادگی و اجتماعی آنها تدوین شده بود، پاسخ دهند.
پرسشنامه شامل 42 سوال بود، 4 سوال به مشخصات دموگرافیک و بالینی بیماران اختصاص داشت و مابقی سوالات که از پرسشنامه ای استاندارد اتخاذ شده بود، اهداف اختصاصی مطالعه را پوشش می داد. همچنین به منظور اندازه گیری میزان اضطراب و افسردگی زنان مبتلا به سرطان پستان از یک پرسشنامه استاندارد 41 سوالی استفاده شد.
در مجموع از 169 بیمار مبتلا به سرطان پستان، سه ماه پس از درمان 152 نفر (90%) موافقت کردند که در این مطالعه شرکت نمایند. میانگین سنی زنان 47 سال (با انحراف معیار 13.4) بود و اکثر آنها متاهل (69%) بودند. به لحاظ درمانی 83% از زنان تحت درمان "ماستکتومی تعدیل شده" قرار گرفته بودند. در بررسی مسایل فردی بیماران مشخص شد که 84% از زنان در انجام کارهای سنگین و 67% در انجام وظایف یا فعالیتهای روزانه خود دارای مشکل هستند، بررسی عوارض جسمی ناشی از ابتلا به سرطان پستان و درمان آن مشخص کرد که 68% از زنان از درد بازو و یا شانه، 41% از درد در ناحیه پستان، 63% از بی اشتهایی، 66%‌ از حالت تهوع، 49% از ضعف، 79% از خشک بودن دهان، 69% از گرگرفتگی، 53% از سردرد و 62% از خستگی رنج می برند. بررسی عوارض روحی و روانی ناشی از ابتلا و درمان سرطان پستان نیز نشان داد که 59% از بانوان دارای احساس نگرانی، 68% دارای احساس تنش، 72% دارای احساس افسردگی و 98% نیز نگران سلامتی خود در آینده هستند.
بررسی مسایل فردی، اجتماعی و اقتصادی نشان داد که به ترتیب 24%،‌ 43% و 51% از بانوان مورد مطالعه به مقدار کم تا زیاد در این زمینه ها با مشکل مواجهند.
بررسی مسایل جنسی زنان مبتلا به سرطان پستان مشخص کرد که 59% آنها احساس جذابیت جسمی کمتر کرده و 65% از لطمه خوردن به زن بودن خود و 62% از احساس نارضایتی نسبت به فرم بدن خویش خبر داده اند. 38% از بانوان گفته اند که به هیچ وجه از روابط جنسی خود لذت نمی برند و یا این لذت برای آنها بسیار کم است. به ترتیب فقط 40% و 41% از زنان وضعیت "سلامتی" و "کیفیت" زندگی خود را خوب یا عالی توصیف کرده اند. ارزیابی های این مطالعه حاکی از آن است که 49% از بانوان دچار اضطراب شدید و 23% نیز به نوعی افسردگی حاد مبتلا هستند.
نتایج مطالعه حاضر که برای اولین بار بدین وسعت ابعاد و زوایای گوناگون زندگی زنان ایرانی مبتلا به سرطان پستان را بررسی می کند، بسیار هشدار دهنده است. به نظر می رسد کلیه سازمانهای مسوول و نهادهای حمایتی باید به طور فوری، جدی و هماهنگ در زمینه مراقبت از زنان مبتلا به سرطان پستان برنامه ریزیهای لازم را بعمل آوردند تا بتوان به ارتقا سلامت و کیفیت زندگی آنها اقدام نمود. هر گونه تعلل در این باره می تواند آسیبهای جدیدی برای زنان مبتلا به سرطان پستان پدید آورد که بازتاب آن ممکن است در خانه و اجتماع بروز و ظهوری مخرب داشته باشد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):