برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

گزارش مطالعات توجیه فنی و اقتصادی (پروژه احداث «پالایشگاه نفت ساره»)گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  معاونت پژوهش و فنآوری (دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
اطلاعاتی وجود ندارد

تاریخ خاتمه:  اردیبهشت 1373

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66466569-66404249-66465036-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، نبش خیابان فخررازی، دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، طبقه 5
 

چکیده:

1-2-1 گزارش حاضر مشتمل بر سیزده بخش می باشد که در برگیرنده خلاصه نتایج مطالعات توجیه فنی و اقتصادی طرح احداث پالایشگاه نفت ساره به ظرفیت 225 هزار بشکه در روز در بندر آزاد چابهار می باشد جهت آشنایی کلی با مطالعات انجام شده در این قسمت از بخش اول، خلاصه ای از گزارش بصورت فهرست وار بیان می گردد.
1-2-2 بخش دوم گزارش به بحث در مورد محل احداث پالایشگاه و علل انتخاب این محل می پردازد. بطور خلاصه علت انتخاب بندر آزاد چابهار امکان کسب مجوز برای احداث پالایشگاه (که فقط در مناطق آزاد برای بخش غیردولتی امکان پذیر است)، دسترسی به دریای آزاد که امکان تامین خوراک و ارسال فرآورده را بوسیله کشتی میسر می سازد و همچنین اشتغال زایی در منطقه محروم بلوچستان می باشد.
1-2-3 بخش سوم گزارش نحوه تامین نفت خام که بوسیله کشتی های 25000 تنی از جزیره سیری به محل حمل می گردد و همچنین میزان ذخیره سازی که برای تامین خوراک 20 روز پالایشگاه کفایت می کند تشریح می گردد.
1-2-4 در بخش چهارم که از مهمترین بخش های فنی این گزارش است به «فرآیند تولید یا الگوی تولید پالایشی» اختصاص دارد بطور کلی واحد های فرآیندی پالایشگاه نفت ساره از دو واحد تقطیر در جو هر یک به ظرفیت 115 هزار بشکه در روز و تعداد دیگری از واحدهای فرآیندی نظیر واحد تقطیر در خلا واحدهای غلظت شکن،
CCR, FCC و غیره می باشد که مشخصات، تعداد و ظرفیت این واحدها در قسمت 4-4 و شرح هر واحد در قسمت 4-5 از بخش چهار این گزارش تشریح گردیده است.
با عنایت به اینکه هدف اصلی از احداث پالایشگاه نفت ساره صادرات فرآورده های نفتی است، واحدهای فرآیندی به گونه ای انتخاب شده اند که بتوان فرآورده هایی تولید کرد که در بازار جهانی خریدار داشته باشد در این مورد به تولید بنزین بدون سرب توجه ویژه ای شده است.
1-2-5 بخش پنجم به تاسیسات جنبی شامل آب،‌ برق،‌ بخار، هوای فشرده، نیتروژن، سوخت و غیره و بخش ششم
OFF-SITE FACILTIES شامل مخازن، تاسیسات مربوط به شکستن و بارگیری گوگرد، تاسیسات بشکه سازی برای قیر و واحد بشکه پرکنی و همچنین مشعل و حوضچه سوزا اختصاص دارد.
1-2-6 در بخش هفتم سیستم های کنترل و ابزار دقیق پالایشگاه به تفصیل شرح داده می شود. بطور خلاصه سیستم انتخاب شده برای کنترل پالایشگاه
DCS و ابزار دقیق محلی بطور اعم الکترونیکی می باشند. تمهیدات لازم برای اینکه ایجاد خلل در سیستم های کنترل به حداقل ممکن برسد پیش بینی شده و در ضمن امکان دسترسی برای رده های مختلف تا سطح مدیریت پالایشگاه به اطلاعات و آمار نیز پیش بینی گردیده است.
1-2-7 در بخش هشتم نحوه ذخیره سازی محصولات ماقبل نهایی و محصولات نهایی و چگونگی انتقال آن توضیح داده می شود. بطور خلاصه برای اینکه همیشه (حتی در دوران تعمیرات اساسی) بتوان محصولات مورد نیاز خریداران را تامین نمود مخازن برای ذخیره سازی 5 هفته تولید فرآورده پیش بینی شده است.
1-2-8 بخش نهم ساختمان های مختلف که به منظور تامین نیازهای عملیاتی احداث خواهند شد نظیر ساختمان های کنترل و ساختمان هایی که جنبه پشتیبانی عملیات را خواهند داشت نظیر ساختمان های آزمایشگاه، به انبارها، کارگاه ها، اداری، رستوران و غیره بطور خلاصه تشریح می شود و در بخش دهم به استقرار واحدهای مختلف و ساختمان ها بطور گروهی با فضای منظور شده برای هر گروه پرداخته می شود.
1-2-9 بخش یازدهم ملاحظات زیست محیطی و تدابیر اندیشیده شده جهت به حداقل رساندن آسیب هایی که احداث پالایشگاه ممکن است به محیط زیست وارد کند ذکر می گردند. یکی از منابع عمده آلوده کننده آب دریا، آب خنک کن است که نشت مواد نفتی از مبدل های حرارتی به آب خنک کن سبب این آلودگی می شود.
در پالایشگاه ساره با انتخاب سیستم آب خنک کن بسته، آب دریا با مواد نفتی تماس مستقیم نداشته و فقط باعث خنک شدن آب خنک کننده ای که در سیکل بسته عمل می کند می گردد و لذا آلودگی محیط زیست از این طریق به حداقل ممکن می رسد.
1-2-10 بخش دوازدهم و سیزدهم گزارش، برنامه زمان بندی پیش بینی شده جهت اجرای پروژه و برآورد اقتصاد و آن تشریح می گردد.
مدت زمان انجام پروژه شامل مراحل طراحی و اجرا که عمدتا بطور موازی انجام می شود 45 ماه و سرمایه ارزی پیش بینی شده
3.3 میلیارد دلار و سرمایه ریالی یکصد میلیارد ریال پیش بینی گردیده است.
1-2-11 بخش چهاردهم ضمایم گزارش که عمدتا تا مکاتبات انجام شده با وزارت نفت است و بخش پانزدهم نقشه های پروژه می باشد. خاطر نشان می سازد که جهت سهولت دسترسی در هر قسمت نقشه مربوطه نیز به اندازه
A4 (کوچک شده) ضمیمه شده و کلیه نقشه ها در اندازه A3 به انضمام فهرست مربوطه در بخش پانزدهم گزارش ارایه گردیده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):