برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

تولید ماده گلیسروکس در مقیاس آزمایشگاهی و Benchگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد تهران 

گروه پژوهشی: شیمی

پژوهشگران: 
ثقفی رضا (مسئول طرح)
کمبرانی مسعود (همکار طرح)
ایرا نپور سعید (همکار طرح)
رینه اردشیر (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  1385

کارفرما: پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 
نوع: کاربردی

 
تلفن: 66495417-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، خیابان 16آذر، سازمان مرکزی دانشگاه تهران، طبقه پنجم، صندوق پستی: 186-13145
 

چکیده:

جزء اصلی در فرمولاسیون محصولات و فرآورده های بهداشتی و شوینده را "سورفکتانتها" تشکیل می دهند. این مواد خواصی چون، پاک کنندگی، تولید و تقویت کف، غلظت دهندگی، حالت دهندگی و ... را به این فرآورده ها می بخشند. سورفکتانتها به چهار دسته آنیونی، کاتیونی، نانیونیک و آمفوتریک تقسیم می شوند.
سورفکتانتهای آنیونی بالاترین میزان مصرف را با توجه به نقش پاک کنندگی خوب خود دارا می باشند. جهت کاهش حساسیت زایی و سوزش پوست انسان و تکمیل خواص آن از سورفکتانتهای کمکی استفاده می شود.
به جهت خواص نرم کنندگی، عدم حساسیت زایی و داشتن خواص سازگار با پوست، سورفکتانتهای نانیونیک مورد توجه قرار گرفته اند. از آنجا که تجربه و دانش فرآیندهای استریفیکاسیون در گروه پژوهشی فرآیندهای شیمیایی جهاد تهران حاصل زحمات، صرف هزینه و زمان در طی سالهای اخیر بوده است، طرح تولید سورفکتانت نانیونیک دیگری بنام گلیسرول مونوکوکوآت 7 مول اتوکسیله با مساعدت دفترمرکزی جهاددانشگاهی آغاز و اجرا گردید.
تولید اتیلن اکساید که یکی از محصولات پتروشیمی کشور می باشد سبب گردید، واحدهای اتوکسیلاسیون در ایران به سرعت راه اندازی شود. با ورود این فرآیند در صنعت شیمیایی کشور، امکان تولید موادی با خواص جدید ایجاد گردید.
محصولات بدست آمده از واحدهای اتوکسیلاسیون به جهت قیمت، کیفیت و نوآوری در فرمولاسیون صنایع شیمیایی، خصوصا بهداشتی و شوینده مورد توجه مصرف کنندگان این مواد قرار گرفته است.
گلیسرول مونوکوکوآت تولیدی در جهاددانشگاهی، علاوه بر دارا بودن امکان استفاده در صنایع غذایی و دارویی (بعنوان ضد باکتری)، بعنوان یک سورفکتانت آنیونی مناسب و پرمصرف پس از انجام فرآیند اتوکسیلاسیون در صنایع شوینده و پاک کننده می تواند مورد مصرف قرار گرفته علاوه بر کاهش قابل توجه قیمت نوع خارجی، جایگزین آن گردد.
آنچه که مدنظر این طرح می باشد تولید محصولی با کیفیت مناسب، سهولت فرآیند، حداقل هزینه تولید و استفاده از امکانات و توانمندیهای داخل کشور می باشد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):