برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طرح راهبردی مطالعاتی پلیمرهای هادی الکتریسیته و کاربردهای آنگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد صنعتی امیرکبیر 

گروه پژوهشی: پژوهشی تکنولوژی پلیمر

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  اسفند 1382

کارفرما: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

- تعریف پروژه تکمیلی تحت عنوان «طرح کاربردی تولید کامپوزیت های هادی الکتریسیته با پایه پلمیری»
- زمینه ایجاد واحد نیمه صنعتی


نوع: توسعه ای

 
تلفن: 66950981-66465392-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان حافظ، روبروی خیابان سمیه، دانشگاه صنعتی امیرکبیر،ساختمان جهاددانشگاهی
 

چکیده:

امروزه پلیمرها نقش مهمی در زندگی بشر دارند و به دلیل کاربردهای گسترده جزو پر مصرف ترین محصولات بشری هستند. شاید بتوان گفت که قرن بیست و یکم، قرن پلیمرها می باشد. این مواد نه تنها از خواص مفیدی مثل خواص الکتریکی، شیمیایی و مکانیکی برخوردارند بلکه دارای خصوصیات دیگری از جمله وزن کم، سهولت فرآیند و قیمت ارزان نیز می باشند. این شرایط باعث می شود که بتوان از چندین خاصیت آنها به طور همزمان بهره گرفت. یکی از ویژگی های اساسی مواد پلیمری، نارسایی الکتریکی یا عایق بودن آنهاست. اما نارسانایی پلیمرها همیشه به عنوان یک مزیت به شمار نمی رود و در برخی کاربردها در صورتی که پلیمرها رسانای جریان برق باشند، انتخابی بی رقیب با مزیت های منحصربه فرد خواهند بود. به همین دلیل تلاش های زیادی برای رساناسازی پلیمرها انجام گرفته است.
در این طرح روش های ایجاد پلیمر رسانا بررسی می شود و خصوصیات و ویژگی های پلیمر تولید شده و در نهایت کاربرد این مواد مورد مطالعه و ارزیابی قرار می گیرد. با توجه به کاربردهای گسترده پلیمرهای هادی از جمله باتری ها با قابلیت شارژ مجدد، پوشش های الکترواستاتیک، سپرهای محافظتی در مقابل اشعه الکترومغناطیسی و غیره، می توان از این مواد در صنایع مختلف استفاده نمود و لذا این طرح می تواند آغاز فعالیت های عملی در جهت دستیابی به فن آوری ساخت و تولید این پلیمرها در کشور باشد. امید است که فاز عملیاتی این طرح با استمرار حمایت های جهاد دانشگاهی پس از اتمام فاز مطالعاتی آغاز شود و نتایج آن گامی موثر در جهت اعتلای کشور و کاهش وابستگی گردد.
در پایان از عنایت خاص مسوولین محترم معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی در رابطه با تصویب این پروژه کمال تشکر و امتنان را داریم.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):