برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

شناسایی و فرمولاسیون روغن آنتی استاتیکگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد صنعتی اصفهان 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
اطلاعاتی وجود ندارد

تاریخ خاتمه:  تابستان 1369

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 3912540-0311

نشانی سازمان مجری: اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، جهاددانشگاهی، صندوق پستی: 147-84155
 

چکیده:

امروز از آنجا که بسیاری از الیاف های سنتزی و پلاستیکی عایق الکتریسیته میباشند. مساله الکتریسیته ساکن در صنعت نساجی اهمیت زیادی پیدا کرده است. در کارخانجات نساجی در مراحل مختلف ریسندگی، بافندگی و تکمیل الیاف، نخها و پارچه، در اثر مالش و تماس آنها با یکدیگر الکتریسیته ساکن ایجاد میشود که مشکلات جدی بوجود می آورد. همچنین الکتریسیته حاصله در لباسها نیز باعث جذب گردوخاک و حساسیت در بدن میشود.
بهمین خاطر برای رفع این مشکل در کارخانجات نساجی از مواد آنتی استاتیک استفاده میکنند که این مواد اغلب بصورت روغن های آنتی استاتیک که مخلوطی از این مواد و روغن های مناسب میباشند، بکار برده میشوند. مواد آنتی استاتیک تمایل الیاف و پارچه را نسبت به جمع کردن بارهای الکترواستاتیک کاهش می دهد و عموما یا باعث کاهش تولید الکتریسیته ساکن میشوند و یا سطح انتقال الکتریسیته را افزایش می دهند. دوام آنها نیز بر روی الیاف و پارچه متفاوت میباشد، بعضی از آنها در مقابل شستشو با ثبات و بادوام می باشند و جهت تکمیل منسوجات بکار میروند و اثر آنها بر روی پارچه باقی می ماند و بعضی دیگر در مقابل شستشویی ثبات بوده و فقط قابل مصرف در مراحل تولید کالا مانند کاردینگ، ریسندگی و بافندگی و غیره میباشند.
از آنجا که تاکنون در ایران مطالعات جامعی در این زمینه صورت نگرفته و در مراجع خارجی نیز تا آنجا که ما بررسی کرده ایم، این اطلاعات بصورت مدون و جامع در یک مرجع گردآوری نشده است، در این گزارش سعی کرده ایم که این اطلاعات را از تعداد زیادی کتاب، مجله، پتنت کاتالوگ و غیره گردآوری و بصورت مجموعه ای منظم در آوریم تا با استفاده از این اطلاعات در فاز بعدی به تهیه و ساخت اینگونه مواد که کاربرد زیادی در صنعت نساجی دارند و هم اکنون تماما از خارج وارد میشوند بپردازیم.
لازم به تذکراست که در انجام این طرح مشکلاتی وجود داشت که در گزارش پیشرفت عنوان گردید و لازم به ذکر دوباره آن نمی باشد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):