برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طرح ساخت آزمایشگاهی و تحقیقات نیمه صنعتی تولید مغز مداد معمولی (جلد دوم)گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد صنعتی شریف 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
اطلاعاتی وجود ندارد

تاریخ خاتمه:  تیر 1372

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66005970-66031914-66024544-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان آزادی، خیابان شهید ولی اله صادقی، روبروی درب شمالی دانشگاه صنعتی شریف، پلاک 79، کدپستی
 

چکیده:

جهت آشنایی بیشتر به ماهیت مغز مداد و مواد اولیه مصرفی در آن، لزوم دوکار مستقل از هم و در عین حال همزمان احساس می شود. ابتدا جمع آوری اطلاعات پیرامون ساخت مغز مداد لازم بنظر می رسید، سپس تجزیه کیفی و کمی نمونه ای استاندارد از مغز مداد، تجزیه کیفی و کمی بعد از شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی بر روی نمونه های مختلف انجام گرفته است. برای شناخت بیشتر از فرآیند ساخت، مطالعات کثیری روی مقالات ادارات ثبت و اختراعات کشورهای مختلف و مقالات متفرقه دیگر انجام گرفت که در مجموع شرایط را برای تجزیه مناسب فراهم نمود. بدین خاطر در این فصل مبحثی را صرفا برای کارهای انجام یافته در دنیا تا به امروز اختصاص داده ایم و سپس تجزیه کیفی و کمی مغز مداد ذکر شده است.
-1-1 تحقیقات در قرن حاضر:
از زمانی که کونته
(1) خاک را برای افزایش استحکام مغز مداد بکار برد تا به امروز تغییرات بسیاری در فرآیند ساخت آن ایجاد شده است، که شامل مراحل جزیی نیز می شود. در مقدمه از پوسته چوبی مداد که بی ربط با مغز مداد نیست، آغاز می کنیم.
از جمله مسایلی که همواره سازندگان مداد در تهیه اش با آن مواجه بودند، در نظر گرفتن کیفیت انتخابی خوب پوسته مداد بود. بدین جهت چوب درختان مختلف را بجای چوب سدر، جایگزین کردند، و نتایج مطلوبی نیز حاصل شده است. بعنوان مثال کروکر
(2) نحوه استفاده از چوب درختان توسکا، افرا، بید، قان و لیمو را آورده است ولی چوب درخت توسکا را، نسبت به انواع دیگر، ترجیح داده است. او در روشش ابتدا لایه های نازک از قبل بریده شده چوب را به ظرف حاوی آبی با یک درصد اسید سولفوریک وارد می کند، و بمدت یکساعت می جوشاند، در این مرحله رنگ چوب به قرمز کم رنگ تبدیل می شود. سپس آب را از ظرف خارج می کند و با افزودن پارافین مایع به ظرف حاوی چوبها حرارت را ادامه می دهد، بطوری که دما کمی بالاتر از نقطه جوش آب قرار گیرد (دمای (214°F. در این فرآیند، پارافین، آب زیادی موجود در چوب را خارج می کند. و مقداری پارافین جذب چوب می شود. قبل از این که پارافین زیادی جذب چوب شود، آن را از ظرف خارج کرده و در دمایی بالاتر از نقطه ذوب پارافین مدتی می گذارند تا بدین طریق سطح روی قطعات چوب از آب و پارافین پاک شود.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):