برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طرح درمان نازایی با لقاح آزمایشگاهیگروه تخصصی:  پزشکی

سازمان مجری:  واحد علوم پزشکی ایران 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
کاظمی سعید (مسئول طرح)
حسینی احمد (همکار طرح)
رضازاده ولوجردی مجتبی (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  زمستان 1374

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 88664539-021

نشانی سازمان مجری: تهران، میدان ونک، خیابان شهید حقانی، نبش خیابان گاندی، شماره 94، صندوق پستی: 447-16315
 

چکیده:

در 25 ژوئن 1978 دختر بچه ای از طریق I.V.F. بدنیا آمد که لوله های رحمی مادرش نقص داشت. یک تخمک از مادر بدست آمد که آنرا با اسپرم شوهرش در آزمایشگاه بارور ساختند و بعد از 2.5 روز به رحم مادر منتقل کردند. بدینوسیله روش جدیدی در درمان نازایی که علت آن اشکال در لوله های رحمی بود بوجود آمد. این شکل را حدود دو قرن پیش در سال 1809 آقای Burns در کتاب اصول مامایی به اینصورت بیان داشت که "در انسان معمولا یک تخمک بارور می شود و بطرف رحم حرکت می کند (گاهی ممکن است دو تا یا بیشتر هم باشد) اگر نقصی در لوله های رحمی وجود داشته باشد که از حرکت تخمک به طرف رحم جلوگیری کند، رویان تشکیل نخواهد شد."
از
1809 تا 1978 تلاشهای متعددی انجام گرفت که بر این نقیصه فائق آیند روشهای جدیدی بر اساس یافته های جدید علم بیولوژی بکار گرفته شد.
-1-1 اواسط قرن نوزدهم
Tyler smith در سال 1849 روش بازکردن لوله های رحمی را در یک بیمار 25 ساله تشریح کرد.
بدینصورت که یک استخوان نازک نهنگ را از طریق یک کاتتر نقره ای وارد لوله رحمی نمود. عمل جراحی Smith زمانی انجام گرفت که فیزیولوژی لوله های رحمی بخوبی مشخص شده بود.
(1797) Cruikshan اولین کسی بود که جنین قبل از لانه گزینی را از لوله های رحمی بدست آورد و(1797) Haighton نیز اولین کسی بود که با روشهای جراحی لوله های رحمی خرگوش را به منظور کار تجربی دستکاری کرد. Von Baer در سال 1828 برای اولین بار تخمک خرگوش را مشاهده کرد. چند سال بعد (1842) Bischoff نقاشیهایی از تخمک و جنین خرگوش که از لوله های رحمی بدست آورده بود و دارای اسپرم خط درز و ناپلوسیدا بود، منتشر کرد. در سال 1843 Barry شمایی از تخمک خرگوش رسم کرد که در آن یک اسپرم بداخل ویتلوس نفوذ کرده بود هر چند در آن زمان هنوز پایه و اساس باروری که ورود یک اسپرم بداخل تخمک و استخراج مواد هسته آنهاست ناشناخته بود.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):