برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

پیگردی اولیه شئلیتگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد صنعتی اصفهان 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
اطلاعاتی وجود ندارد

تاریخ خاتمه:  زمستان 1369

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 3912540-0311

نشانی سازمان مجری: اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، جهاددانشگاهی، صندوق پستی: 147-84155
 

چکیده:

سرزمین ما از نظر فراوانی و گوناگونی کانسارها، از غنی ترین کشورها بشمار می آید. اکتشاف و بهره برداری از کانسارها در جهت رفع نیازهای جامعه و خودکفایی آن نقش موثری دارد. در گذشته عملیات اکتشافی اغلب توسط بیگانگان انجام گرفته و مردم این سرزمین در این امر مهم سهم ناچیزی داشته اند. لذا فراگیری روشهای نظری اکتشاف کانسارها و شیوه های عملی آنها بسیار ضرورت دارد. از این رو واحد معدن جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان به کمک نیروهای متخصص دانشگاهی طرح هایی در زمینه اکتشاف کانسارها در دست اجرا دارد که یکی از آنها اکتشاف شئلیت (CaWo4) می باشد. شئلیت حاوی تنگستن است که این عنصر در صنعت بسیار حایز اهمیت بوده و قسمتی از مصارف آن بشرح زیر است:
کاربرد وسیع در صنایع متالورژی و صنایع برق و الکترونیک دارد، باعث افزایش سختی، دیرگدازی، الاستیسیته و مقاومت فولادها در برابر اسیدها می شود، در ساختن آلیاژهای مرغوب و سخت و لامپ های برق بکار می رود، همچنین در صنایع هواپیماسازی و راکتورهای اتمی و غیره مصرف زیاد دارد.
از طرف دیگر تشکیلات زمین شناسی که احتمال وجود شئلیت در آنها زیاد است در ایران به وفور دیده می شود ولی متاسفانه مطالعات قابل توجهی در مورد آنها انجام نشده است.
بنابراین با توجه به مطالب فوق اجرای چنین طرحی بسیار ضروری است. بدین منوال واحد معدن جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان در نظر دارد طی مراحل مختلف بر روی مناطقی که از نظر کانسارسازی شئلیت مساعد هستند اقدام به عملیات اکتشافی نماید که بدوا یک مرحله مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته و شرح گزارش آن در صفحات آتی آمده است، در این مرحله مطالعات کلی درباره خصوصیات تنگستن و کانی های در برگیرنده، تغلیظ و کانه آرایی کانه های حاوی تنگستن، مصارف و کاربرد تنگستن در صنایع، کانسارشناسی و انواع کانسارهای تنگستن، روشهای اکتشاف، مشخصات اقتصادی کانه های تنگستن در بازار عرضه و تقاضا و آمار و ارقام در مورد فلز تنگستن صورت گرفته است.
روش اکتشاف مناسب برای کانسار شئلیت استفاده از خواص لومینساس و روش جداسازی کانی های سنگین است که فاز پیگردی به کمک لامپ اولتراویولت
(UV) همراه با جداسازی کانی های سنگین شروع و نمونه برداری می شود، سپس با روشهای مختلف آنالیز، نمونه ها مورد بررسی قرار می گیرند.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):