برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت باطری خشک قابل شارژگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد اصفهان 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
اطلاعاتی وجود ندارد

تاریخ خاتمه:  پاییز 1366

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 7922673-0311

نشانی سازمان مجری: اصفهان، خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، جنب دانشکده بهداشت
 

چکیده:

باطریهای قابل شارژ در زندگی امروزی کاربرد زیادی دارند. و در صنایع مختلف مانند «صنایع الکترونیک، هواپیمایی، ماشین سازی و...» مورد استفاده فراوانی دارند. و همانطور که در بخشهای آینده توضیح بیشتری داده خواهد شد. این باطریها در امور نظامی از اهمیت فراوانی برخوردارند. و در حال حاضر در بسیاری از مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان بخصوص در آمریکا و اروپا آزمایشات دامنه داری در حال انجام است. در این تحقیقات ژاپن نیز در حال رقابت می باشد. و شاهد پیشرفت ژاپنی ها در این صنعت میباشیم. اخیرا ژاپنی ها موفق به ساخت باطریهایی بصورت ورقه شده اند و همچنین در قلب مصنوعی که اخیرا در ژاپن ساخته شده از یک باطری قابل شارژ برای نیروی محرکه موتور مربوطه به قلب مصنوعی استفاده شده است. بنابراین، شناخت و بررسی مسایل مربوط به باطریهای قابل شارژ بسیار مهم می باشد و می تواند آغازی برای پیشرفت در این زمینه باشد.
قبل از بررسی اختصاصی روی باطریهای قابل شارژ باید با اصطلاحات و تعاریفی که در این زمینه بکار می رود آشنا شویم.
-1 دانسیته انرژی: دانسیته انرژی که گاهی اوقات به آن انرژی ویژه می گویند عبارتست از «مقدار نیرویی که در واحد سطح یا حجم و یا وزن می توان نگهداری کرد در این مقاله دانسیته انرژی بر حسب وات ساعت بر کیلوگرم wh/kg بیان خواهد شد.
دانسیته انرژی، بر حسب آمپر - ساعت Ah نیز بیان می شود.
-2 سرعت جریان: سرعت جریان در شارژ و شارژ را بر حسب مضربهایی از C نشان می دهند. بعنوان مثال سلی که در مدت 8 ساعت شارژ می شود را بصورت C/8 نشان می دهند و اگر سل (10A) باشد مقدار انرژی تولید شده توسط سل در مدت 8 ساعت 80Ah می باشد. (هشتاد آمپر - ساعت).
سلهای باز: سلهایی اند که الکترولیت آنها مایع می باشد و می توان الکترولیت را عوض کرد. در اینگونه سلها گاز نیز تولید می شود که از محفظه های تعبیه شده به بیرون انتقال داده می شود. (مانند باطری اتومبیل).
سلهای بسته: در این نوع سلها الکترولیت ثابت است و بصورت خمیری می باشد. در این نوع سلها گاز تولید نمی شود و اگر هم بشود مقدار کمی است. این نوع سلها قابل حمل می باشند.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):