برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

پیگردی گرافیت در ایرانگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد تربیت معلم 

گروه پژوهشی: علوم پایه

پژوهشگران: 
مخلصی محمدجواد (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  خرداد 1369

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 7-88831976-88302524-88309292-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان شهید مفتح، شماره 49، صندوق پستی: 186- 15615
 

چکیده:

اکنون که با عنایت پروردگار و تلاش پیگیر مجریان طرح، پژوهش مزبور به پایان می رسد شایسته است جهت اطلاع عزیزان استفاده کننده از این گزارش نکاتی را به عرض برساند:
مرحله اول طرح «پیگیردی گرافیت در ایران» که بصورت یک مرحله مطالعاتی بود در سال
1367 پایان یافت. در آن مرحله ضمن بررسی و مطالعات مفصل مراجع علمی اعم از مقالات، کتب، نقشه ها، گزارشات چاپ نشده و غیره محلهایی از ایران که علایم و نشانه هایی از پیدا شدن گرافیت در خود داشتند، مشخص گردید و بنابراین شد که در مرحله دوم، در محلهایی که ارزش بیشتری داشته و ارگانهای دیگری مشغول کار نباشند، بررسی مقدماتی شود. در ضمن مرحله دوم که از اوایل سال 1368 شروع شد چندین منطقه مناسب از ایران همانند همدان و اطراف ایران مرکزی – سیرجان - ده سلم - مشهد و غیره سرکشی شده است. این سفرها بسیار کوتاه و مختصر و فقط در حد یک بازدید اولیه یا اکتشاف چکشی (بررسی رخنمونها) بوده است. این هدف به نحو عالی برآورده شده و هفت نوع سیستم گرافیت دار در ایران مشاهده و از آنها اطلاعات جالبی گردآوری شده است و نیز انواعی از سیستم های گرافیت یافت شده که تاکنون در جهان شناخته نشده (همانند لایه های گرافیت - پیریت در میان لایه های ذغالی آنتراسیتی) که ارزش کارهای پژوهش علمی دارد. نمونه های گردآوری شده علاوه بر توصیف کامل نمونه دستی، از تعدادی از آنها مقاطع شفاف و صیقلی تهیه و کار پتروگرافی بر روی آنها انجام شده است. چندین نمونه با روش X.R.D مورد مطالعه قرار گرفته و سه نمونه مورد آزمایش کامل شیمیایی قرار گرفته است. یک نمونه با روش T.D.A و یک نمونه برای آنالیزتست آذرسینجی در گروه شیمی دانشگاه تربیت معلم تهران در حال انجام است.
ذخایر و تمرکزهای گرافیت دار شناخته شده در این پروژه در حال حاضر در مملکت ما ارزش اقتصادی ندارند، زیرا بسیاری از انواع گرافیت که با عیار خیلی کمتر در خارج استخراج می شوند،‌ در ایران موضوعیت پیدا نمی کنند. مثلا انواع گرافیت پولکی متبلور با عیار کمتر از
3.5 درصد در کانادا برداشت می شوند در حالی که در ایران تا حداقل 15 درصد اقتصادی نیستند. لذا اگر در این گزارش ذخایری غیرمقرون بصرفه در مرحله، فعلی معرفی می گردند بمنزله بی ارزشی دایمی و مطلق آنها نیست.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):