برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بررسی فنی و اقتصادی طرح تولید کربنات استرانسیم و تکمیل فاز آزمایشگاهیگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  معاونت پژوهش و فنآوری (دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
عمیدپور مجید (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  آبان 1369

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66466569-66404249-66465036-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، نبش خیابان فخررازی، دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، طبقه 5
 

چکیده:

به علت آنکه کانی سلستین (سولفات استرانسیم) از منابع معدنی بزرگ ایران بوده و با ظرفیت خود 25000 تن در سال می تواند استخراج گردد و در حال حاضر کانی بدون هیچ تغییری به کشور شوروی صادر می گردد و طبق گفته شرکت کانسارها ارز حاصل از آن بیش از 100 دلار در تن آن هم به صورت تهاتری نیست. همچنین اخیرا منابع دیگری از این نوع کانی در بهبهان کشف گردیده است که ضرورت برنامه ریزی و بررسی های دقیق علمی و تحقیقاتی بر روی این ماده را ضروری می سازد. در این پروژه نهایتا تبدیل سنگ معدن سولفات استرانسیم به کربنات استرانسیم که ماده ای با ارزش است مدنظر است با گذر از این مرحله می توان بر روی همکاری وزارت معادن و فلزات برای انجام مراحل دیگر حساب کرد. قیمت بالای کربنات استرانسیم در بازار جهانی بخصوص به صورت ارز آزاد (فروش به کشورهایی مثل ژاپن) اهمیت این طرح را مشخص می سازد و وزارت معادن و فلزات نیز بر آن تاکید دارد.
در این طرح به ابعاد گوناگون فنی و اقتصادی طرح تولید کربنات استرانسیم از سنگ معدن سولفات استرانسیم پرداخته می شود. در واقع این طرح فاز اول طرحی است که در آن طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی پایلوت مربوطه مدنظر است. تکمیل فاز آزمایشگاهی‌، توجیه کلی طرح، تعیین ظرفیت و بررسی موارد اساسی فنی در فرآیند تولید مورد مطالعه دقیق قرار می گیرد. مطالعات اقتصادی طرح از نظر قیمت مواد اولیه، محصولات و ماشین آلات با توجه به ظرفیت بهینه انجام می گیرد.
نکات برجسته و خاص فنی و اقتصادی طرح جهت اجرای واحد نیمه صنعتی و صنعتی به صورت دقیق بررسی می گردد. طرح از نظر سرمایه گذاری کل و سرمایه گذاری ثابت و در گردش بررسی شده و آنگاه ارزش افزوده، نقطه سر به سر، برگشت سرمایه، سود و زیان، ... محاسبه می گردد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):