برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

تهیه پیگمنت اکسیدتیتان (Tio2) از سنگ معدن ایلمینت (کهنوج-کرمان)گروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد الزهرا (س) 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
فرزانه فائزه (همکار طرح)
بهرامی آده نرمین (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  1367

کارفرما: 

خروجی طرح: 
نوع: کاربردی

 
تلفن: 88044051-9-88058940 ????? 2194

نشانی سازمان مجری: تهران، میدان ونک، ده ونک، دانشگاه الزهرا (س)، صندوق پستی: 19834
 

چکیده:

تیتان از جمله موادی است که اکتشاف آن در سازمان زمین شناسی با اولویت بسزایی مطرح میباشد. این ماده از نظر اقتصادی داخلی، صرفه جویی ارزی، صادرات و کسب ارزش نقش حساس و با اهمیتی دارد و نکته مهمتر اینکه مناطق زیر پوشش اکتشاف عموما در نقاط محروم کشور قرار داشته و میتواند از نظر ایجاد اشتغال و جذب نیروهای صنعتی معدن نقش مهمی را کسب نمایند.
بطور کلی دی اکسیدتیتانیوم که بطور خلاصه به آن «تیتان» نیز میگویند: در صنایع رنگسازی، کاغذسازی و صنایع پلیمری مصرف داشته و بر اساس برآوردهای انجام شده در شرایط فعلی نیاز سالانه کشور به آن حدود
20000 تن میباشد. یکی از سنگهای معدنی مورد نیاز برای استخراج دی اکسیدتیتانیوم ایلمینت است که در معدن کهنوج کشف شده است. بر اساس مدارک موجود میزان استخراج سالیانه حداقل بین 400 تا 500 هزارتن برآورد میگردد. قیمت بازار جهانی دی اکسید تیتانیوم بویژه در این اواخر بدلیل تقاضای شدید افزایش یافته و به رقمی حدود 2.5 دلار برای هر کیلو نیز رسیده است. بنظر می آید که در صورت تولید سالیانه این رنگدانه سفید میزان صرفه جویی ارزی به رقمی حدود 40 میلیون دلار بالغ شود. سازمان زمین شناسی که طی این سالها شاهد تلاش چشمگیر آن هستیم در رابطه با اکتشافات معادن ایلمینت و روتیل برنامه های گسترده ای را شروع نموده و از سال 1362 مناطق در بردارنده آن از قبیل سواحل شمالی ایران، سواحل مکران، منطقه رباط پشت بادام، ساقبند، ناحیه اسفندقه و ابهر را مورد بررسی قرار داده است. متاسفانه هیچیک از منابع ذکر شده بدلایلی از قبیل عیار، کمی ذخیره و اشکالات فرآوری و غیره نتوانست در این زمینه هدف مورد نظر را تامین نماید. دور جدید اکتشاف معادن ایملینت در سال 64 شروع شد، که پس از یک بررسی همه جانبه در بخشهایی از جنوب کهنوج، بعنوان مناطق امیدبخش و یکی از مناطق فوق که از عیار بهتری برخوردار بود زیر پوشش اکتشافی نیمه تفضیلی قرار گرفت. یکی از مسوولین سازمان زمین شناسی در گفتگویی با نشریه کیمیا اظهار داشت: در محل مورد اکتشاف، ذخایر متعددی در تراسها و آبرفتهای متفرق وجود دارد، جو اقتصادی در شرایط حاضر در معادن فعال جهان برای آبرفت، بالای %10 ایلمینت است در صورتیکه منطقه تحت فعالیت که وسعتی حدود سه کیلومتر مربع را در برگرفته حدود 2 درصد را نشان میدهد. برای دستیابی سریعتر به نتایج در ناحیه فوق منطقه ای حدود یک کیلومتر مربع (از سه کیلومتر مربع منطقه امیدبخش) زیر پوشش چاه و چاهکهای اکتشافی درآمده و با چاهکهای ضربه ای، بصورت شبکه ای مورد نمونه گیری و مطالعه قرار میگیرد.کلیدواژگان:

 
 
Title:

(preparation of Titanium Dioxido from ilmenite (KAHNOOG-KERMANAbstract:

Keyword(s):