برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

آلیاژ الاستومرهای نئوپرن، بیوتیل و اتیلن - پروپیلن و کاربرد آنهاگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد استان آذربایجان غربی 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
غروی فریدون (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اسفند 1367

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 3468618-0441

نشانی سازمان مجری: ارومیه، خیابان شهید بهشتی، دانشگاه ارومیه، جهاددانشگاهی، صندوق پستی: 165، کدپستی: 57135
 

چکیده:

الاستومرها بخش بزرگی از پلیمرها را تشکیل میدهند که بدلیل داشتن ساختمان خاص نه تنها دارای خاصیت الاستیک و برگشت پذیری سرعت و‌‌ آنی به حالت و ابعاد اولیه میباشند بلکه میتوانند تنش های زیادی را تحمل کنند بدون اینکه ساختمان آنها تخریب گردد. از طرفی عکس العمل آنی آنها در مقابل تنش نیز ایندسته از پلیمرها را از سایر ماکرومولکولها متمایز میسازد، و طیف وسیع کاربردی را شامل میگردند.
بسیاری از مایعات آلی در دمای اتاق بطور نسبی یا کامل، قابل اختلاط میباشند در حالیکه الاستومرها بدلیل طول زنجیرهای مولکولی آنها قابل اختلاط نمیباشند. چند سال پیش والترز
(M.H.Walters) و کیت (D.N.Keyte) نشان دادند که آلیاژ الاستومرها هرگز کاملا هموژن نبوده و زمینه های مجزا نشان داده شده برای هر الاستومر تقریبا از 0.5 میکرومتر به بالا تغییر میکند، که به روشهای اختلاط، ویسکوزیته الاستومر کریستالینیتی و غیره بستگی دارد. نتایج بدست آمده از phase-Contrast میکروسکپی نوری یا الکترونی آلیاژهای الاستومر - الاستومر NR و SBR موجب شروع و آغاز یک دید نو در آلیاژهای الاستومری از نقطه نظر فنی و اقتصادی شد.
هر الاستومر بنا به ساختمان خاص خود دارای یک سری خواص مطلوب میباشد و تمام الاستومرها در یک یا چند خاصیت فیزیکی مشترک هستند بنابراین دلایل فنی برای آلیاژ کردن دو الاستومر در جهت تلاش برای بدست آوردن توافق مستقیم و واقعی وجود دارد.
مشکلات فرآیند نیز ممکن است با آلیاژ کردن رفع شود و تفاوت قابل توجه در قیمت لاستیکهای مختلف دلایل اقتصادی آلیاژها را توجیه میکند. لازم است توجه شود که کدام لاستیکها بطور موفقیت آمیز میتوانند آلیاژ شوند و چه فاکتورهایی در نتایج موثر است.
اولین اشکال، مخلوط ها و آلیاژهایی است که در مقیاسهای مختلف در محدوده مواد مصرفی در صنعت لاستیک انجام میگیرد. یک جسم کامپوزیت مثل تاثر مخلوطی از سیم (فلز)، نخ نساجی (الیاف آلی) و آمیزه های لاستیکی میباشد. آمیزه لاستیک خودش مخلوطی از الاستومر، فعال کننده، تسریع کننده، آنتی اکسیدانت، آنتی اوزونانت تقویت کننده،‌ فیلر،‌ مواد پخت و سایر مواد افزودنی میباشد. فاز الاستومر ممکن است مخلوطی از دو یا چند لاستیک باشد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):