برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

مطالعه بررسی تبعات اجتماعی فرهنگی استفاده از پساب شهر زابل برای پرورش آبزیانگروه تخصصی:  علوم انسانی

سازمان مجری:  واحد الزهرا (س) 

گروه پژوهشی: جامعه شناسی

پژوهشگران: 
محمدزاده شهلا (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  بهمن 1385

کارفرما: وزارت نیرو، اداره کل آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان

خروجی طرح: 

عرضه گزارش نهایی طرح به کارفرما
نتایج به صورت یک مقاله در همایش ارائه شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 88044051-9-88058940 ????? 2194

نشانی سازمان مجری: تهران، میدان ونک، ده ونک، دانشگاه الزهرا (س)، صندوق پستی: 19834
 

چکیده:

در انتهای هزاره دوم میلادی یکی از مهم ترین مسائلی که دغدغه اصلی در کلیه کشورها و جوامع بشری بوده مساله آب است. کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان همواره با بحران کم آبی روبه رو است؛ زیرا از نظر موقعیت جغرافیایی ایران در کمربند خشک کره خاکی قرار گرفته و همچنین مقدار نزولات آسمانی در تمام نقاط کشور ما یکسان نیست.
در چند سال گذشته با بروز پدیده خشکسالی در منطقه سیستان، نیاز به آب به ویژه آب شرب شهر زابل و قراء و توابع آن مهم ترین مساله بود، حتی مسوولان اجرایی و برنامه ریز منطقه آنچنان نگران رکود فعالیت های بخش کشاورزی و دامپروری نبودند و تامین آب آشامیدنی ساکنان منطقه سرلوحه کارهایشان قرار گرفت.
استفاده بهینه از فاضلاب ناشی از فعالیت های حیاتی در شهر زابل مساله ای قابل تامل است. زیرا حجم بالا آب مصرفی در شهر زابل به صورت فاضلاب بدون استفاده خارج می شود.
در حال حاضر در شبانه روز ده ها مترمکعب آب آشامیدنی کاملا بهداشتی وارد شهر زابل می شود و درصد بالایی از آن به صورت فاضلاب از شهر خارج می شود. بررسی تبعات اجتماعی، فرهنگی استفاده از پساب با توجه به اعتقادات دینی، نگرشی فرهنگی و اجتماعی امری ضروری است. البته پس از انجام مطالعات امکان راهکارهای مناسب برای ایجاد فضای مناسب فراهم شد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):