برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

فناوری ساخت لعاب های کریستالین بر پایه اکسیدهای معدنیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد استان یزد 

گروه پژوهشی: مهندسی مواد و سرامیک

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  شهریور 1385

کارفرما: شرکت گوهران یزد

خروجی طرح: 

لعاب های کریستالین امروزه مورد توجه اکثر کارخانجات تولید کاشی و سرامیک و چینی به دلیل اهمیت ضدسایشی و مقاومت بسیار مناسب در برابر عوامل شیمیایی و خورنده مورد توجه است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 3-6225022-0351

نشانی سازمان مجری: یزد، خیابان مهدی، روبروی مسجد صاحب الزمان (عج)
 

چکیده:

لعاب های کریستالین جهت به دست آوردن آثار دکوری مخصوص و براق و هنری با تاکید بر مقاومت در برابر سایش و عوامل خورنده شیمیایی جهت انواع محصولات سرامیکی و چینی آلات استفاده می شود. این لعاب ها در ماکزیمم درجه حرارت کوره باعث تشکیل محلول اشباع شده به طوری که در طول دوره سرد کردن آهسته متبلور می شوند، کریستال ها معمولا به صورت سوزنی شکل گرفته و در یک لعاب پایه انتخابی به دلیل ویسکوزیته پایین آن در درجه حرارت شیشه ای شدن رشد می کنند. ایجاد لعاب های کریستالین به عواملی نظیر خواص شیمیایی و فیزیکی لعاب حلال، اکسید پایه مورد استفاده برای تشکیل سیلیکاتی که ماگما را اشباع می کند، دما و زمان پخت و در نهایت منحنی سرد کردن دارد که بررسی شد.
در ابتدا مواد اولیه شامل کوارتز، بوراکس، کربنات پتانسیم و سدیم، اکسید آهن و ... که به صورت معدنی هستند با یکدیگر مخلوط شده و در دمای 1100 تا 1200 درجه سانتی گراد تحت فرآیند ذوب، فریت سازی انجام گرفت، مواد حاصله همراه با اکسید آهن با درصدهای مختلف بسته به میزان فلاکس مورد استفاده با کائولن و مواد روانساز دیگر مخلوط شده و در یک محیط آبی کاملا ساییده شد. سپس لعاب های به دست آمده روی بدنه های سفید پخت و بدنه های قرمز تست شد و در نهایت آزمایش های فیزیکی و شیمیایی و استاندارد انجام گرفت. در خاتمه لعاب کریستالینی با رژیم پخت مناسب در دمای 1200 تا 1150 درجه سانتی گراد و شرایط سرد شدن کنترل شده به دست آمد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):