نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

بررسی اقتصادی تولید و فرآوری گیاهان داروییگروه تخصصی:  علوم انسانی

سازمان مجری:  معاونت پژوهش و فنآوری (دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: اقتصاد

پژوهشگران: 
جوهری عباس (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  مرداد 1378

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66466569-66404249-66465036-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، نبش خیابان فخررازی، دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، طبقه 5
 

چکیده:

در این طرح که مرحله مطالعاتی و مقدماتی طرح «بررسی اقتصادی تولید و فرآوری گیاهان دارویی» می باشد با استفاده از روش کتابخانه ای، مطالعات مرتبط با موضوع شناسایی و مورد ارزیابی قرار گرفته است. مطالعات در خصوص گیاهان دارویی را عمدتا می توان در شش دسته طبقه بندی نمود.
1- مطالعاتی که به تولید گیاهان دارویی از دید خواص دارویی و درمانی گیاه پرداخته و با توجه به ماده موثره موجود در گیاه، به گونه های مختلف آن اشاره دارند. بالطبع این نوع مطالعات از آنجایی که در چارچوب مورد بررسی این طرح نمی باشد در گزارش هم آورده نشده است.
2- در دسته دوم مطالعاتی هستند که برای نشان دادن اهمیت تولید گیاهان دارویی به میزان تولید و سطح زیر کشت آن اشاره دارند که این نوع مطالعات را نیز می توان در دو دسته طبقه بندی نمود.
الف – مطالعاتی که به استعدادهای بالقوه و تولید بالفعل گیاهان دارویی و تنوع گیاهان دارویی در کشور پرداخته و به مناطق مستعد برای کشت گیاهان اشاره می نمایند.
ب – مطالعاتی که به توانایی بالقوه و تولید گیاهان دارویی در کشورهای دیگر اشاره دارند و با معرفی کشورهایی که به کشت انبوه گیاهان دارویی می پردازند به ضرورت تولید انبوه گیاهان دارویی و معطر اشاره شده است.
3- مطالعاتی که به مصارف و ارزش اقتصادی گیاهان دارویی اشاره می کنند که در این خصوص نیز مطالعات به دو دسته قابل تقسیم است:
الف – مطالعاتی که به مصارف دارویی و ارزش اقتصادی آن پرداخته اند و ضمن بیان این مطلب که 80 درصد از جمعیت 4 میلیاردی جهان عصاره گیاهی یا مواد موثر آن را مصرف می نمایند به مصارف کشورهای مختلف جهان با بیان میزان و درصد مصرف به صورت قرص، کپسول، آمپول، شربت و داروهایی گیاهی اشاره شده است.
ب – مطالعاتی که به مصارف متنوع و ارزش غیر دارویی گیاهان از قبیل چاشنی، طعم دهنده، معطر کننده غذاهای مختلف، استفاده از صنایع دارویی، صنایع غذایی، نساجی، مدادسازی، بهداشتی و آرایشی، کفاشی، رنگرزی، کاغذسازی، دخانیات، شیرینی سازی، ساخت صفحات عایق، مواد ضد آتش، صنعت قارچ، تهیه ویتامین ها، صنایع چرم، آدامس، شکلات سازی، جواهر سازی و تولید نوشابه اشاره کرده اند.
4- مطالعاتی که به فرآوری و ایجاد ارزش افزوده قابل استحصال از گیاهان دارویی اشاره دارند که این مطالعات نیز به دو دسته تقسیم می گردد:
الف – مطالعاتی که به فرآوری گیاهان دارویی در صنعت داروسازی و ارزش اقتصادی آن اشاره نموده و بیان گردیده که تقریبا 500 نوع از ترکیبات و مواد طبیعی در تولید و تهیه مواد غذایی، دارویی و آرایشی بصورت عصاره مصرف می شوند که این رقم شامل ویتامینها و آنتی بیوتیکها نیست.
ب – مطالعاتی که به فرآوری گیاهان دارویی در سایر صنایع و یا مصرف بصورت خام اشاره دارند که در این خصوص نیز مطالعات مورد بررسی به ارزش اقتصادی حاصل از فرآوری گیاهان اشاره و انواع فرآورده ها و محصولات جانبی قابل استحصال از گیاهان دارویی را بررسی نموده اند.
5- مطالعاتی که به صادرات کشور و بازار جهانی گیاهان دارویی پرداخته و با بیان حجم مبادلات جهانی به کشورهای عمده وارد کننده و صادر کننده گیاهان دارویی و فرآورده های آن اشاره نموده اند. همچنین به کشورهایی اشاره شده که ضمن اینکه وارد کننده عمده مواد خام دارویی می باشند، از صادرکنندگان عمده محسوب و با فرآوری و بسته بندی مناسب، سالانه درآمد زیادی را کسب می نمایند.
6- با توجه به اینکه در فاز اجرایی مطالعه به بررسی چند گیاه خاص می پردازیم در این قسمت به مطالعاتی که جنبه های مختلف، نظیر تولید، ارزش دارویی مصارف و تجارت جهانی یک یا چند گیاه را مورد بررسی قرار داده اند، اشاره شده است.
در نهایت با توجه به بررسی پیشینه و ادبیات موضوع، شرح خدمات تفصیلی مرحله اجرایی طرح «بررسی اقتصادی تولید و فرآوردی گیاهان دارویی» پیشنهاد گردیده است.

 
 
Title:

An economic research on production and processing of pharmaceutical herbsAbstract:

Keyword(s):