برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بررسی گونه های علفی «درمنه»های ایران جهت مقایسه مواد موثر ضدانگلیگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد شهید بهشتی 

گروه پژوهشی: زیست شناسی

پژوهشگران: 
زینالی امینه (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  شهریور 1378

کارفرما: معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

با اطلاعات حاصل از اجرای این پروژه امکان تعریف پروژه تکمیلی در مورد گونه های علفی گیاه «درمنه» فراهم می باشد.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 22431934-22431939-021

نشانی سازمان مجری: تهران، اوین، دانشگاه شهید بهشتی، صندوق پستی: 371-19835
 

چکیده:

در بررسی گونه های علفی «درمنه»های ایران جهت استخراج مواد موثر ضدانگلی نه گونه از جنس درمنه مورد مطالعه قرار گرفتند:

Artemisia Austiraca, Artemisia Absinthium, Artemisia Annua, Artemisia Melanolepis, Artemisia Chamaemelifolia, Artemisi'a Biennis, Artemisia Vulgaris, Artemisia Splendens, Artemsia Scoparia

«Artemisia Annua» به علت خاصیت ضدمالاریایی ترکیبات موثر در سطح جهانی مورد توجه و مطالعات مختلف قرار گرفته ولی بر روی گونه ایرانی آن مطالعاتی صورت نگرفته است.
«Artemisia Absinthium» در طب سنتی به نام «افسنطین» از قدیم الایام مورد توجه و استفاده قرار می گرفته است. در سطح جهانی مطالعاتی روی آن صورت گرفته ولیکن به صورت علمی در ایران هیچ گونه تحقیقی بر روی آن صورت نگرفته است.
گونه های «Artemisia Vulgaris, A.Scoparia, A.Chamaemelifolia, A.Austriaca» نیز در پژوهش های علمی مورد بررسی قرار گرفته اند و تا حدی ترکیبات موثر آن ها شناسایی شده است. «A.vulgaris» با نام «درمنه معمولی» در طب سنتی مورد مصرف قرار گرفته است.
گونه های «A.Melanolepis, Artemisia Biennis, A.Splendens» به دلیل اینکه بومی ایران هستند و در کشورهای دیگر انتشار ندارند، هیچ گونه اطلاعاتی از ترکیبات شیمیایی، فعالیت بیولوژیک و مصارف دارویی سنتی و جدید آن ها واصل نشد. با توجه به همین مطلب سه گونه فوق الذکر می توانند به عنوان موضوعات بکر و دست نخورده و تجربیات ارزنده مورد توجه قرار گیرند و ترکیبات موثر آن ها به عنوان اولین گزارش از این ثبت شوند که امید است در طرح های پژوهشی آتی مورد توجه واقع شوند.
گونه های فوق با توجه به منابع و اطلاعات موجود از نظر گیاه شناسی، ترکیبات شیمیایی و فعالیت های بیولوژیکی و پزشکی مورد بررسی قرار گرفته اند و مهم ترین گونه «A.Annua» با فعالیت ضدمالاریایی قوی در برابر سویه های مقاوم «پلاسمودیوم»عامل مولد مالاریا نسبت به داروهای شناخته شده قبلی تشخیص داده شد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):