نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

آثار ضددیابتی .Plantago psyllium L در بیماران دیابتی نوع دومگروه تخصصی:  پزشکی

سازمان مجری:  پژوهشکده گیاهان دارویی 

گروه پژوهشی: داروسازی- فارماکولوژی

پژوهشگران: 
ضیایی سیدعلی (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اردیبهشت 1383

کارفرما: شرکت ایرانداروک- دانشگاه علوم پزشکی تهران

خروجی طرح: 

چاپ مقاله در فصلنامه گیاهان دارویی، سال سوم، داوزدهم، پائیز 1383
چاپ مقاله در ژورنال اتنوفارماکولوژی، سپتامبر 2005


نوع: کاربردی

 
تلفن: 4702499-4702505-4702611-0261-66950447-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، بزرگمهر غربی، پلاک 97، ساختمان اصلی: کیلومتر 55 اتوبان تهران قزوین
 

چکیده:

فیبرهای خوراکی گیاهی پلی مرهای پیچیده کربوهیدارتی هستند که از قندهای ساده تشکیل یافته اند و به طور کلی بر اساس حلالیت در آب طبقه بندی می شوند. فیبرهای محلول از مواد شکل دهنده ژل مانند: پکتین، صمغ و موسیلاژ هستند که به راحتی توسط باکتری ها در کولون تجزیه می شوند. فیبرهای نامحلول شامل فیبرهای ساختمانی و یا شبکه هستند مانند: لیگنین، سلولز که بدون تغییر دفع می شوند. فیبری که در این تحقیق از آن استفاده گردیده است (پسیلیوم) فیبری محلول است که از پوسته بذر اسفرزه به دست آمده است. در مورد آثار فیبرهای خوراکی در کاهش کلسترول در بیماران مبتلا به کلسترول بالا به خوبی مشخص گردیده است. در مورد آثار فیبرها در کاهش قند خون نتایج مختلف بر اساس دوزاژ متفاوت گزارش شده اند. در این رابطه مقادیر مصرف اسفرزه از 3.5 گرم دو بار در روز تا 7 گرم سه بار در روز بلافاصله قبل از غذا بوده است. آثار مفید اسفرزه وابسته به مقدار مصرف بوده است. در مقادیر کم (7 گرم در روز) هیچ اثری بر گلوکز خون مشاهده نشده است، اما نگاهی که مقدار مصرف افزایش یافته (20 گرم در روز) کاهش معنی داری در میزان قند خون پایه و بعد از غذا دیده شده است. به همین ترتیب آثار جانبی اسفرزه وابسته به مقدار مصرف بوده و در همکاری بیمار نقش اساسی دارد. بنابراین آثار مفید رژیم غنی از فیبر در کاهش میزان قند خون هنوز بحث برانگیز است و هنوز به طور کامل مطالعه نشده و آثار دقیق و مناسب آن نشان داده نشده اند. در همین رابطه گزارشی وجود دارد که آثار مفید رژیم غنی از کربوهیدرات و فیبر و فقیر از نظر چربی در بهبود کنترل قند خون در افراد دچار دیابت از نوع II نشان داده شده است. با توجه به آثار مفید مصرف خوراکی فیبرهای محلول قبل از مصرف هر وعده غذا، در این تحقیق آثار کاهش دهندگی قند خون توسط 5 گرم اسفرزه 2 بار در روز نیمساعت قبل از صبحانه و شام به عنوان درمان کمکی دیابت و همچنین آثار آن بر روی HbA/C، تری گلیسیرید، کلسترول تام، کلسترول LDL، کلسترول HDL، نسبت LDL/HDL و میزان انسولین سرم در بیماران دیابتی نوع II بررسی شد.
تفاوت معنی دار در
HDL, HbA/C, FBS و نسبت LDL/HDL به نفع اسفرزه (پسیلیوم) در مقایسه با دارونما نشان از کارآمدی این دارو داشت. همچنین غیر از چند مورد عارضه جانبی (نفخ و اسهال) بیماران از دارو راضی بودند و حتی در مواردی تحمل گوارشی بیماران به متفورمین بهتر شده بود.
نتایج این تحقیق نشان می دهد که اضافه کردن پسیلیوم به رژیم استاندارد افراد دیابتی بی خطر بوده، به خوبی تحمل می شود و به عنوان یک رژیم جدید در بهبود متابولیسم بیماران دیابتی نوع
II و بیماران دارای چربی خون بالا مفید است.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):