نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

تدوین دانش فنی و بررسی امکان تولید استئارات کلسیم خلوص بالاگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد استان یزد 

گروه پژوهشی: سرامیک

پژوهشگران: 
امیرارجمند علی (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اسفند 1388

کارفرما: کربنات کلسیم پرنیان

خروجی طرح: 

ارائه گزارش فنی به کارفرما.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 3-6225022-0351

نشانی سازمان مجری: یزد، خیابان مهدی، روبروی مسجد صاحب الزمان (عج)
 

چکیده:

استئارت ها نمک های اسید استئاریک هستند. از میان استئارات ها، استئارات های منیزیم، روی وکلسیم کاربرد وسیعی در صنعت دارند. این محصول با فرمول Ca (C18H35O2)2 جهت روان کردن (Lubrication) غلطک ها در تولید ورق های پلاستیکی و PVC به کار می رود. علاوه بر خاصیت روانسازی، کلسیم موجود در نمک باعث تثبیت پلاستیک و PVC شده، لذا عمر محصول را افزایش می دهد. هدف عمده از تعریف این طرح دستیابی به دانش فنی و ساخت استئارات کلسیم با گرید بالا جهت مصرف در صنایع پتروشیمی و داروسازی در داخل کشور به عنوان یکی از محصول شرکت کربنات کلسیم پرنیان است.
در داخل کشور استئارات کلسیم به صورت صنعتی تولید می شود اما دارای خلوص و گرید بالا نیست و قابل استفاده در صنایع پتروشیمی که هدف اصلی این طرح می باشد نیستند. از سوی دیگر استئارات کلسیم گرید بالا که از تکنولوژی تک مرحله ای و با کنترل دقیق فرایند به دست می آید کاملا وارداتی است. به همین منظور در صورت دستیابی به دانش فنی تولید این ماده از کربنات کلسیم که در کشور به وفور یافت می شود قابل توجه و ثمربخش می باشد.
پس از انجام مطالعات میدانی و استخراج بهترین روش تولید این ماده از منابع علمی، نمونه های خارجی وارداتی تهیه و مورد آنالیز قرار گرفته و ترکیبات و درجه خلوص آن ارزیابی شده است. سپس با دستیابی به تئوری روش کار و دانستن تابع هدف نمونه آزمایشگاهی بر اساس امکانات داخل انجام پذیرفته و در مرحله بعد نمونه آزمایشگاهی تولید شده با نمونه های خارجی مقایسه و کیفیت آن تست و کنترل شده است. سپس آزمایشات کاربردی در صنایع پتروشیمی انجام شده و از لحاظ فیزیکی و شیمیایی و نحوه عملکرد آن در کاربردها بررسی گردیده و در نهایت دانش فنی کامل آن تدوین و فلوشیت واحد تولیدی آن طراحی و ارائه شده است.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):