نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

مطالعه وضعیت تحقیق و جنبه های اقتصادی پلیمرهای زیستی تجزیه پذیر در ایرانگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد تهران 

گروه پژوهشی: میکروبیولوژی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  آبان 1387

کارفرما: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

ـ ارائه گزارش نهایی به کارفرما


نوع: مطالعاتی

 
تلفن: 66495417-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، خیابان 16آذر، سازمان مرکزی دانشگاه تهران، طبقه پنجم، صندوق پستی: 186-13145
 

چکیده:

پلیمرها فراوان ترین خانواده مولکول های آلی در سطح بیوسفر زمین هستند و در میان آنها پلاستیک ها با دارا بودن خصوصیاتی چون دانسیته کم و سبک بودن، قابلیت کشسانی و شکل پذیری مناسب، دوام و پایداری زیاد، عایق حرارت و الکتریسیته بودن، شفافیت، مقاومت در برابر شرایط جوی و مواد شیمیایی و سهولت ساخت، در صنایع مختلف از جمله صنایع بسته بندی، لوازم خانگی، کشاورزی، آرایشی بهداشتی، خودروسازی و ... کاربرد فراوان یافته اند. اما در عین حال چون اغلب پلاستیک ها به منظور کاربردهای کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرند، در افزایش ضایعات و مواد زائد محیطی بسیار موثرند. بیوتکنولوژی علاوه بر پاکسازی صنایعی که دارای مواد خام بیولوژیک هستند، شروع به جایگزینی مواد جدیدی نظیر پلیمرهای قابل تجزیه به جای مواد قدیمی پتروشیمی نموده است. مواردی چون قابلیت تجزیه پذیری بیولوژیکی و تولید از مواد تجدید شدنی از یک سو و کاهش ذخایر نفتی و افزایش قیمت نفت، که اساس پلاستیک های متداول امروزی را شکل می دهد و همچنین نگرانی در خصوص انتشار گازهای گلخانه ای از سوی دیگر موجب گردیده تا پلیمرهای تجزیه پذیر امروزه بیشتر مورد توجه قرار گیرند. سه دسته عمده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر؛ پلیمرهای بر اساس نشاسته، پلی اکسواسترها و پلی لاکتایدها هستند.
طبق بررسی های به عمل آمده در این تحقیق، اقدامات پژوهشی زیادی در زمینه تولید این مواد در کشور صورت گرفته است. با این وجود تاکنون فقط پلیمر بر پایه نشاسته با ظرفیت 13710 تن به صورت ظروف یکبار مصرف گیاهی از 9 واحد تولیدی به مرحله تولید انبوه رسیده است.
این تحقیق به بررسی پلیمرهای تجزیه پذیر در زمینه های اقتصادی، نیاز جهانی به این محصولات و امکان رقابت آن با پلیمرهای شیمیایی و وضعیت تحقیقات آن در ایران پرداخته است و تولید پلیمرهای زیستی به دلیل مزایایی چون تجدیدپذیری منابع و سازگار با محیط زیست بودن، در نهایت به یک صنعت واقعی تبدیل خواهد شد.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):