برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

مطالعه بالینی اثرضدافسردگی گیاه Lavandula در یک تحقیق دوسویه کور در مقایسه با دارونماگروه تخصصی:  پزشکی

سازمان مجری:  پژوهشکده گیاهان دارویی 

گروه پژوهشی: فارماکولوژی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  خرداد 1380

کارفرما: وزارت صنایع و معادن

خروجی طرح: 

نتایج این تحقیق به کارفرما واگذار شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 4702499-4702505-4702611-0261-66950447-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، بزرگمهر غربی، پلاک 97، ساختمان اصلی: کیلومتر 55 اتوبان تهران قزوین
 

چکیده:

افسردگی نتیجه تغییرات بیوشیمیایی مغز و یکی از بیماری های شایع در افراد بالغ است. این بیماری خلقی، در 5% از افراد بالغ جامعه آمریکا گزارش شده و درطول دوران زندگی، حدود 30% از افراد بالغ با یک دوره افسردگی مواجه می شوند. علاوه بر این، در بیماران خلقی از جمله افسردگی درصد خودکشی بالا است. میزان ابتلا به افسردگی در زنان حدود 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان است.
حدود 70% از بیماران افسرده، به داروهای ضدافسردگی پاسخ می دهند. شوک درمانی، در افرادی که به دارو درمانی پاسخ نمی دهند، روش درمانی جایگزین است. دارو درمانی مهمترین شیوه درمان افسردگی است که می تواند همراه با سایکوتراپی صورت گیرد. برای درمان افسردگی خفیف، سایکوتراپی می تواند به تنهایی مفید باشد. اما در درمان افسردگی های متوسط و شدید دارو درمانی اولین انتخاب است.
هر داروی ضدافسردگی باید دارای خصوصیاتی چون شروع اثر سریع، حداقل تداخل داروئی، عدم اثرات جانبی و دارای پتانسیل سمی پایین باشد. با توجه به موارد فوق، داروهای رایج هیچکدام ایده آل نیستند. در طب سنتی ایران توجه زیادی به درمان افسردگی نشده است. با وجود این، در چند منبع از گیاه اسطوخودوس در درمان افسردگی نام برده شده است. علاوه بر این، در فارماکوپه گیاهی انگلستان، این گیاه به عنوان داروی ضدافسردگی معرفی شده است.
در مرور
Medline ازسال 1966 هیچ تحقیقی درباره اثرات ضد افسردگی این گیاه دیده نشده است. علیرغم گستردگی طب سنتی و کاربرد وسیع گیاهان دارویی، در ایران تا به حال هیچگونه Clinical Trial دوسویه کور درمقایسه با دارونما در بانک های اطلاعاتی در این زمینه مشاهده نشده است. لذا با عنایت به سوابق اجرای چند Clinical Trial در گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اهمیت گیاهان دارویی، شیوع افسردگی در جامعه، عدم وجود داروی ایده آل در فارماکوپه ها و فقدان مطالعات بالینی دراین زمینه، مطالعه بالینی اثر ضدافسردگی گیاه اسطوخودوس در یک تحقیق دوسویه کور با مقایسه با دارونما و داروی کلاسیک، به عنوان یک پروژه تحقیقاتی پیشنهاد می گردد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):