نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

بررسی و شناسایی روشهای نوین مهندسی سطح و شناسایی نیازهای تحقیقاتی کاربردی در کشورگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  پژوهشکده توسعه تکنولوژی 

گروه پژوهشی: پژوهشی متالوژی

پژوهشگران: 
فرخ محمد (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  پاییز 1382

کارفرما: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

ارائه نتایج طرح به کارفرما


نوع: کاربردی

 
تلفن: 66043905-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان آزادی ضلع شمالی دانشگاه صنعتی شریف خیابان شهید قاسمی، پلاک 79 صندوق پستی: 686-13445
 

چکیده:

همزمان و با پیشرفت علم و تکنولوژی جهت دستیابی به مرزهای ناشناخته دانش، نیاز به ابزار، وسایل و امکانات لازم جهت نیل به این مقصود بیش از پیش احساس می شود. فلزات، آلیاژها و مواد اولیه ای که ذاتا خواص و نیازمندیهای مورد نظر صنعت پیشرفته امروزی را داشته باشند یا بسیار کمیاب اند یا بسیار گران قیمت می باشند. برای غلبه بر این مشکل علوم و فنون مختلف دست بدست هم داده و راههای گوناگونی جهت بدست آوردن قطعات، ابزار و وسایل صنعتی مناسب و با خواص مطلوب ارایه داده و می دهند. عملیات سطحی و پوشش دهی که امروز اصطلاحا مهندسی سطح نامیده می شود، از جمله علوم و فنونی است که در این زمینه مطرح بوده و به کار برده می شود.
عملیات سطحی و پوشش دهی تاریخچه طولانی و جالبی دارد. بطوری که برخی از روشهای متداول در آبکاری را جزو هنرهای شناخته شده باستانی پنداشته و دارای قدمت دو هزار ساله می دانند. اکتشافات باستان شناسی انجام شده در نزدیکی بغداد، تیسفون و موارد دیگر نشانگر بکارگیری روشهای پوشش دهی و ایجاد لایه های سطحی در این مناطق (ایران) در هزار تا دو هزار سال پیش می باشد.
قدمت برخی از روشها همچون رنگ و لعاب بسیار بیشتر بوده و به دوران قبل از تولد حضرت مسیح (ع) برمی گردد.
مهندسی سطح در قرن اخیر، دستخوش تغییرات زیادی گشته و به تدریج و به طور وسیع در زمینه های مختلف صنعتی از قبیل صنعت حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی، ریلی، الکترونیک، کشاورزی، شیمیایی، لوازم خانگی، تجهیزات آزمایشگاهی، اپتیک، انرژی، پتروشیمی، صنایع بسته بندی، و به عبارتی تمامی صنایع کاربرد فراوان یافته است. به گونه ای که در مواردی نیاز به حضور و اعمال پوششها و یا عملیات سطحی مناسب بر روی قطعات نیازی اساسی و بحرانی می باشد.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):