نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

ساخت مغز مدادگروه تخصصی:  ------------------

سازمان مجری:  واحد صنعتی شریف 

گروه پژوهشی: شیمی

پژوهشگران: 
اطلاعاتی وجود ندارد

تاریخ خاتمه:  آذر 1367

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66005970-66031914-66024544-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان آزادی، خیابان شهید ولی اله صادقی، روبروی درب شمالی دانشگاه صنعتی شریف، پلاک 79، کدپستی
 

چکیده:

برای ساخت مغز مداد معمولی از مخلوط گرافیت و خاک رس با نسبتهای متفاوت و اندازه ذرات بسیار ریز ( در حد میکرون و یا ریزتر ) استفاده می شود. آسیاب گلوله ای، روش رایجی برای پودر کردن مخلوط بحساب می آید. برای تهیه پودر با ابعاد ریز (میکرونی) مدت زمان آسیاب باید طولانی باشد. در صورت آسیاب همزمان خاک و گرافیت توسط دستگاه، بعلت فشرده شدن و نزدیکی ذرات خاک به گرافیت، مغز مداد ساخته شده دارای نرمی و یکنواختی و در عین حال استحکام بیشتری نسبت به حالت آسیاب کردن مجزاست. نوع گرافیت تجاری مصرفی و درجه خلوص آن و نوع ناخالصی موجود در گرافیت اثرات متفاوت در نمونه نهایی می گذارد. با افزایش نسبت گرافیت، نمونه پررنگتر می شود و با کاهش آن بالعکس بعنوان مثال مداد نوع HB شامل 50 تا 60 درصد گرافیت و 40 تا 50 درصد مخلوط بنتونیت و کائولن و یا نسبتی دیگر از سایر خاکهای مصرفی است. مقدار آهن در خاک و گرافیت باید در حداقل مقدار باشد. کائولن مصرفی باید خالص بوده، در غیر این صورت، مرحله شستشو ضروری است. بنتونیت نیز باید از نو کلسیمی باشد.
بعد از عمل آسیاب، با اضافه کردن آب به مخلوط حاصل از گرافیت و خاک، نمونه بصورت توده خمیر سفتی درمی آید. در مواردی با اضافه کردن 1 تا 2 درصد ترکیبات نرم کننده، همزمان با بهم زدن مخلوط، خمیر قابلیت شکل پذیری بهتری پیدا می کند. سپس خمیر به دستگاه غلطک، انتقال می یابد در مرحله غلطک،  خمیر بصورت توده فشرده و ضخیمی درآمده، بدین طریق آماده قالب گیری واکسترود می شود. یعنی توده فشرده و ورقه ای شکل را وارد دستگاه پرس می کنند تا با حرکت مداوم سمبه، خمیر سفت بصورت توده استوانه ای شکل بسیار متراکم درآید توضیح آن که در مراحل غلطک و پرس، همواره رطوبت موجود در خمیر در حال کاهش است، بدین جهت کنترل رطوبت این مرحله اهمیت دارد. توده استوانه ای متراکم را وارد دستگاه اکسترود کرده، با تحمیل فشار، مغز مداد را با قطر مداد را با قطر مورد نظر از دستگاه خارج می کنند و با دستگاه برش در اندازه های معین بریده می شود.
تعداد زیادی از مغز مداد را در ظروف سرامیکی استوانه ای مشبک قرار می دهند، بطوری که فضای خالی باقی نماند.
اگر ظروف استوانه ای را در داخل آون با دمای
100°C بگذاریم، بنحوی که آنها حول سطح جانبی خود بطور افقی بوسیله محور موتور چرخانده شود، از انحنای مغز مداد در حین خشک شدن جلوگیری بعمل می آید. مدت زمان نگهداری در آون بین یک تا چند ساعت است. در مرحله بعد، نمونه ها را درون کوره ای با دمای 850°C بمدت یک ساعت بدور از اکسیژن می گذارند. پس از خروج از کوره و سرد کردن در حمام پارافین با دمای تقریبی 100°C قرار می دهند. مدت نگهداری در حمام بین دو تا یک هفته است. این مرحله برای نرمی مداد و افزایش استحکام آن ضروری است. پس از خروج مداد از حمام، سطح مداد آغشته به پارافین را می توان با آب گرم و یا روشهای دیگری پاک کرد.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):