نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

مطالعه بالینی اثرات ضد اضطرابی – خواب آوری قطره گل ساعتی (Passiflora incarnate) در Generalized anxiety disorder و مقایسه با بنزودیازپین کلاسیک در یک کارآزمایی دو سویه کورگروه تخصصی:  پزشکی

سازمان مجری:  پژوهشکده گیاهان دارویی 

گروه پژوهشی: فارماکولوژی

پژوهشگران: 
آخوندزاده شاهین (مسئول طرح)
نقوی حمیدرضا (همکار طرح)
وزیریان محسن (همکار طرح)
فلاح حسینی حسن (همکار طرح)
خانی موسی (همکار طرح)
لطف الهی شبستری امید (همکار طرح)
راشت نیا بابک (همکار طرح)
نصیری زاده اعظم (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  خرداد 1380

کارفرما: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

نتایج این تحقیق قابل واگذاری است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 4702499-4702505-4702611-0261-66950447-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، بزرگمهر غربی، پلاک 97، ساختمان اصلی: کیلومتر 55 اتوبان تهران قزوین
 

چکیده:

اختلال اضطراب فراگیر یک بیماری شایع و مزمن در دسته اختلالات اضطراب است که رنج و ناراحتی چشمگیری برای مبتلایان ایجاد کرده و ممکن است باعث افت عملکرد در زمینه های گوناگون زندگی فرد شود. بنزودیازپینها داروی انتخابی در درمان این اختلال بوده اند اما مصرف آنها بخاطر عوارض جانبی و نیز خطر وابستگی با مشکلاتی روبرو بوده است. از سویی دیگر در طب سنتی، برای گیاه گل ساعتی خواص ضد اضطرابی قائل بوده اند که در پژوهشهای نوین نیز شواهدی در تایید آن بدست آمده است. لذا از آنجا که برای این داروی گیاهی عوارض شدید کمتری ذکر شده است و نیز در ایران به راحتی در دسترس و قابل تولید می باشد بر این اساس یک کارآزمایی بالینی دو سوکور کنترل شده بر روی 36 بیمار که بر اساس DSM-IV مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر بودند و بطور سرپایی به درمانگاه بیمارستان روزبه مراجعه کرده بودند صورت گرفت. شدت علایم بر اساس HAM-A اندازه گیری شد و نیز بیماران از نظر وجود فهرستی از عوارض احتمالی دارویی بررسی شدند. به یک گروه قطره گل ساعتی (45 قطره در روز) و قرص دارونما و به گروه دیگر قطره دارونما و قرص اگزازپام روزانه 30 میلیگرم تجویز شد. این درمان به مدت 4 هفته ادامه یافت.
در انتهای دوره مشخص شد که عصاره گل ساعتی به اندازه اگزازپام در کاهش علایم اضطرابی موثر بوده و هیچ تفاوت معنی داری بین این دو شیره درمان دیده نشد. اما اگزازپام شروع اثر سریعتری داشت. از سویی دیگر، مشکلات بیشتری در رابطه با اختلال عملکرد شغلی در افرادی که اگزازپام دریافت می کردند دیده شد.
نتیجه گیری شد که عصاره گل ساعتی یک درمان موثر اختلال اضطراب فراگیر بوده و بروز کمتر نقص عملکرد شغلی با آن نسبت به اگزازپام می تواند یک مزیت محسوب شود.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):