نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

تحلیل وضعیت فرهنگی استان گیلانگروه تخصصی:  علوم انسانی

سازمان مجری:  واحد استان گیلان 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
اطلاعاتی وجود ندارد

تاریخ خاتمه:  1375

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 4-3223563-0131

نشانی سازمان مجری: رشت، خیابان ملت سازمان مرکزی دانشگاه گیلان، کدپستی: صندوق پستی: 3576- 41635
 

چکیده:

استان گیلان با مساحت 12711 کیلومتر مربع مشتمل بر 12 شهرستان، 35 نقطه شهری، 25 بخش، 94 دهستان و 2930 آبادی می باشد. بخش بسیار وسیعی از استان گیلان را جلگه تشکیل می دهد و قسمتهای دیگر آن کوهستانی و کوهپایه ای است. از نظر خاک، گیلان مساعد کشاورزی است؛ به طوری که یکی از قطب های کشاورزی محسوب می گردد. 48 رودخانه کوچک و بزرگ در استان گیلان جریان دارند که از نظر آبدهی متفاوت می باشند. سد سفیدرود تنها سد مخزنی استان گیلان می باشد و مجهز به نیروگاه برق به قدرت 87500 کیلووات است. علاوه بر این سد، شش سد انحرافی نیز در این استان وجود دارد.
از نظر اقلیمی گیلان معتدل و مرطوب با بارندگی نسبتا زیاد می باشد که رطوبت آن گاهی به 98 درصد می رسد و تغییرات درجه حرارت استان به میزان 20 درجه است و نیز تغییرات روزانه گرما بین 8 تا 10 درجه در نوسان می باشد.
به علت موقعیت جغرافیایی و پستی و بلندی، وزش باد در نقاط مختلف از جهات مختلف صورت می گیرد و تابع یک نظم کلی نیست. از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است، به طوری که در صورت برنامه ریزی صحیح می تواند به یکی از بزرگترین منابع ثروت و درآمد تبدیل شود. از ویژگیهای طبیعی دیگر استان اینکه از لحاظ زمین شناختی در مسیر گسلهای مختلفی قرار دارد و بدین جهت یکی از نقاط زلزله خیز کشور محسوب می گردد.
(2) سیمای تاریخی، مذهبی و زبان:
از نظر نژاد، گیل ها با قوم کادوس از یک تیره می باشند، که کادوسیان از بومی های ایرانی قبل از آمدن آریایی ها به این سرزمین می باشند. نام گیلان برگرفته از کلمه اوستانی «وارنا».

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):