نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

کوره القاییگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  معاونت پژوهش و فنآوری (دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: فنی و مهندسی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  1388-08-08

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66466569-66404249-66465036-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، نبش خیابان فخررازی، دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، طبقه 5
 

چکیده:

طرح ساخت کوره القایی بعد از بررسی و آزمایشاتی چند بوسیله جهاد دانشگاهی دانشگاه فنی و مهندسی تعریف و به دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی ارایه گردید، انگیزه اصلی تعریف چنین طرحی کاربرد وسیع آن در صنعت و خصوصا صنایع نظامی بود. مواردی چون عملیات سخت کاری فلزات مانند لوه خمپاره توپ ...، ذوب کلیه فلزات جهت ریخته گری، ساخت آلیاژهای آزمایشی، بدست آوردن کشش، تنش، خمش قطعات فلزی در درجه حرارتهای مشخص، جوشکاریهای موضعی و درز جوش، گرم کردن قطعات جهت عملیات آهنگری و بسیاری موارد دیگر از جمله کاربردهای این طرح می باشند.
از طرف دیگر بنا بر اطلاعات این جهاد از مراکز تحقیقاتی کشور هیچ ارگان نهادی در این زمینه فعالیت تحقیقاتی نداشته و ندارد. کاربرد زیاد از یک طرف و جدید بودن طرح از طرف دیگر عوامل مهمی بودند که در تعریف پروژه کوره القایی نقش مهمی را ایفا نمودند.
در هنگام تعریف پروژه منابع قابل دسترس دو کتاب الکترونیک صنعتی تالیف دکتر مطلبی و
Power Electronic تالیف Landr بودند، براساس مطالب این دو کتاب مدار قدرت مورد نیاز برای ساخت کوره القایی (مبدل فرکانس) مانند شکل 1-1 می باشد.
براساس این مدار ابتدا جریان سه فاز و اردپل گرتز سه فازه می شود و بعد از یکسو شدن در خروجی پل ظاهر می گردد. منتهی خاصیت پل تریستوری بر پل دیودی این است که سطح ولتاژ
DC خروجی از آن قابل کنترل می باشد. این کنترل با تغییر زاویه آتش تریستورها انجام می گیرد.
بعد از یکسو شدن، جریان از طریق طبقه واسط (فیلتر
DC) به قسمت اینورتر اعمال می گردد این بخش با روشن و خاموش کردن قطری تریستورها ولتاژ متناوبی را در دو سر مدار بار ایجاد می نماید. وجود ولتاژ به تبع آن جریان متناوب با فرکانس زیاد در سیم پیچ مدار بار باعث ایجاد میدان مغناطیسی با فرکانس زیاد در داخل کویل می گردد. هرگاه در داخل این کویل جسم هادی قرار داده شود وجود میدان باعث ایجاد جریانهای گردابی (افت فوکو) شده و عبور این جریانها هسته را گرم می نماید.
در صورتیکه هسته (جسم هادی) فرومغناطیس باشد علاوه بر افت فوکو در رنجهای خاص حرارتی افت هیسترزیس نیز به آن اضافه گردیده و عمل گرم شدن سریعتر انجام می گیرد.
بر اساس مدار شکل شماره 1 و توضیحات بالا در ابتدای کار به نظر می رسید که ساخت مدار قدرت و بردهای الکترونیک کنترل جهت فرمان مناسب به تریستورهای رکتیفایر (پالس ژنراتور رکتیفایر) و فرمان مناسب به تریستورهای اینورتر (پالس ژنراتور اینورتر) کافی باشد. مدت زمان اجرای طرح و بودجه های پیش بینی شده برای ساخت کوره ای با مشخصات محدود و بالا بسیار مناسب جلوه می نموده است. بعد از شروع طرح و گذشت زمانی در حدود 9 ماه و آشنایی با چند نوع کوره ساخته شده مشخص گردید که محدوده و گستره ساخت، حفاظت و کنترل کوره القایی بسیار بسیار وسیع تر از محدوده پیش بینی شده در ابتدای تعریف طرح می باشد. البته بر اساس همان تئوری مبنای طرح کوره ای طراحی و ساخته شد که می تواند آلومینیوم و مس را ذوب نماید و قطعات آهنی را نیز تا حد
1150oC گرم کند اما بر اساس مطالعات انجام شده ساخت نمونه صنعتی چنین کوره ای با علم به اینکه حداقل به 10الی 15 برد الکترونیکی حفاظت و کنترل نیاز دارد معقول و منطقی به نظر نمی رسد.
بر این اساس این جهاد تصمیم به ادامه فعالیت روی جوانب مختلف کوره را اتخاذ نموده است و آنرا تحت عنوان «فاز تکمیلی کوره القایی» ارایه می نماید. جهت ارایه گزارش کامل کارهای انجام شده و قسمتهایی که بایستی تکمیل گردند در ادامه گزارش، بصورت دقیق بخشهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرند.
امید که با استعانت از بارگاه ایزد متعال، پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین بیش از پیش در شناخت وظیفه و عمل به آن گام برداریم.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):