نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

گزارش پایانی طرح مطالعاتی گیاه کرچکگروه تخصصی:  کشاورزی و منابع طبیعی

سازمان مجری:  معاونت پژوهش و فنآوری (دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
معینی احمد (همکار طرح)
ناصری محمد (همکار طرح)
یزدانی داراب (همکار طرح)
حیدری احمد (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  1388-08-08

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 66466569-66404249-66465036-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، نبش خیابان فخررازی، دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، طبقه 5
 

چکیده:

کرچک (Ricinas communis) از تیره افوربیاسه می باشد. و تنها گونه پلی تیپیک این تیره است که در انگلیس (castor) نامیده می شود. این گیاه بومی آفریقای شرقی است ولی در سایر نقاط دنیا نظیر ایران، افغانستان، شوروی، فلسطین تا جنوب شرق آسیا، هند، چین و شبه جزیره عربستان نیز گسترش زیادی دارد. کرچک از دورانهای گذشته مورد توجه بشر بوده بطوریکه بذور کرچک از گورهایی متعلق به 4000 سال قبل از میلاد در مصر پیدا شده است و چینی ها از روغن کرچک در پزشکی استفاده می کرده اند در گذشته استفاده از کرچک به جمع آوری بذور آن از گونه های وحشی محدود بوده است ولی از قرن هیجدهم به بعد با شناخت اهمیت روغن آن در زمینه پزشکی و صنعت کشت و کار آن نیز توسعه یافت کار علمی روی آن در آمریکا، شوروی انگلیس و برخی از کشورهای دیگر شروع شد. امروزه برزیل و هند نقش رهبری را در تولید کرچک بعهده دارند و صادرات آن اغلب توسط این دو کشور صورت می گیرد.
کرچک گیاهی است یکساله و دارای ساقه ای بلند می باشد برگهای کرچک بزرگ، منفرد، پنجه ای شکل و مرکب از
5 تا 11 لوب عمیق با دمبرگ دراز همراه با اسپتولهای زودافت می باشد. گل آذین خوشه مجتمع می باشد و در مرداد و شهریور ظاهر می شود. که در آن گل های نر و ماده بطور جداگانه مشاهده می شود. میوه آن کپسول و پوشیده از خار یا بدون خار می باشد. در هر میوه سه عدد بذر وجود دارد. میوه ممکن است شکوفا یا ناشکوفا باشد.
کشت و زرع کرچک ساده است و در ارتفاعات متفاوت می تواند رشد کند. ولی از نظر اقتصادی راندمان حاصل از کشت آن در بالاتر از
2000 متر اقتصادی و مقرون به صرفه نمی باشد. سرمای شدید به کرچک آسیب جدی می زند. و دوره رشد کرچک باید عاری از سرما باشد، و کرچک از نظر مقاومت به خشکی مشهور است و با بارندگی های نسبتا پایین محصول خوبی می دهد.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):