نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

گزارش پایانی طرح طراحی و ساخت فشار سنجگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد اصفهان 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
طاهریون سعید (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  1372

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 7922673-0311

نشانی سازمان مجری: اصفهان، خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، جنب دانشکده بهداشت
 

چکیده:

فشارسنج طراحی شده جهت اندازه گیری فشار هوا در رنج 400 الی 700 میلی متر جیوه می باشد.
سنسور اصلی این فشارسنج متشکل از یک تیوب مسی می باشد هوای داخل این تیوب در حد فشار اتمسفر بوده و با هوای بیرون ارتباطی ندارد. با کم شدن فشار خارج تیوب هوای داخل تیوب باعث انبساط صفحات خارجی می شود و فاصله این صفحه با یک صفحه ثابت کم می شود با کم شدن فاصله دو صفحه در واقع ظرفیت خازنی متشکل از این دو صفحه زیاد می شود. و توسط مدار الکترونیکی تبدیل به عدد متناسب با فشار خواهد شد.
با توجه به غیرخطی بودن نسبت این ظرفیت خازنی با فشار هوا، فشار اندازه گیری شده با فشار واقعی تفاوت دارد که توسط مدار الکترونیک و آی سی حافظه (ROM) تا حدود زیادی این اثر غیرخطی خنثی می شود. ایجاد و وقت بالا در این فشار سنج مستلزم ایزوله کردن سنسور این دستگاه از نظر حرارت و رطوبت هوا می باشد که در طراحی های اولیه این موارد نیز در نظر گرفته شده است.
از موارد شاخص این طرح ساخت سنسور می باشد که با استفاده از ورقه های نرم مسی با آلیاژ خاص در داخل ساخته شده است اگرچه دقت ساخت سنسورهای ساخته شده از نیمه هادی را ندارد ولی نیازی به تکنولوژی مخصوص ساخت این قطعات که دور از دسترس کشور است، ندارد، از موارد دیگر استفاده این دستگاه استفاده آن به عنوان ارتفاع یاب است.
در حال حاضر طراحی این دستگاه خاتمه یافته ولی با توجه به نبود دستگاه دقیق اندازه گیری فشار، در حال حاضر کالیبره کردن این دستگاه به تعویق افتاده است.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):