نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات

عنوان:

طرح تهیه کربن فعالگروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد استان مازندران (گزارش طرح های دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: علوم پایه

پژوهشگران: 
پیروزی محسن (مسئول طرح)
صمدی عبدالرئوف (همکار طرح)
پورموسوی سیدعلی (همکار طرح)
رفعتی امیرعباس (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  1388-08-08

کارفرما: 

خروجی طرح: 
 
تلفن: 2253521-2253382-0151

نشانی سازمان مجری: بابل، ساری، وصال شیرازی، دانشکده بهداشت (سابق) جهاددانشگاهی،صندوق پستی: 1667-48175
 

چکیده:

اهداف طرح: هدف این طرح تهیه کربن فعال از برخی مواد اولیه حاوی کربن می باشد که این عمل با استفاده از برخی معرفهای شیمیایی انجام می گیرد.
مواد اولیه ای که برای این امر استفاده می شود می تواند ضایعات کارخانه کاغذسازی (لیگنین)، پوشال برنج، ملاس نیشکر، خاک اره، پوسته چوبی میوه جات مانند پوست بادام یا گردو باشد.
با توجه به موارد استفاده فراوان کربن فعال و نیاز آن در کارخانجات مختلف این طرح می تواند گامی در جهت گسستن یکی از زنجیرهای وابستگی از شرق و غرب و رسیدن به خودکفایی علمی و صنعتی که یکی از اهداف انقلاب است باشد. علی الخصوص که ما در برهه ای از زمان قرار دادیم که باید به سازندگی میهن اسلامی بپردازیم لذا باید تمام تلاشمان را در جهت تحقیق و پژوهش بکار گیریم و این طرح می تواند تلاشی در این جهت باشد.
ج- تاریخچه و سوابق اجرای طرح در ایران و خارج: در مورد طرح و تهیه کربن فعال در ایران اطلاعاتی در دسترس نداریم. در مورد استفاده و تولید کربن فعال در خارج می توان بطور خلاصه چنین اشاره نمود.
استفاده از کربن به سالها پیش در مصر باستان بر می گردد‌، که از آن برای مقاصد دارویی استفاده می کردند. کاربردش از سال
1773 میلادی به بعد توسعه یافت. هنگامی که شل (Schell) پدیده، جذب گاز بر روی زغال چوب را کشف نمود. در دوازده سال بعد لوتیس بطور موفقیت آمیزی ظرفیت رنگزدایی آنرا اثبات نمود. این تکنیک اولین بار در صنعت شکر استفاده شده که بزودی بجای زغال چوب زغال استخوان جایگزین گردید، وقتی که بعدا فهمیده شد که نسبت به آن برتری دارد و می تواند چندین بار بازیابی شود. در اوایل قرن بیستم عملیات ساخت کربن فعال شروع گردید. اما جنگ جهانی اول (1914-1918) واقعه ای بود که استفاده از مقادیر بالای کربن را سبب گردید. به این دلیل که گاز کلر بوسیله سپاه آلمان استفاده می گردید.
در حال حاضر این ماده در بیشتر کشورهای صنعتی و نیمه صنعتی به خاطر استفاده فراوانش تولید می گردد.

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):