برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

مطالعه و بررسی مواد مغناطیسی فلزی و بین فلزی نوین مهندسیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  معاونت پژوهش و فنآوری (دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: پژوهشی متالوژی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  شهریور 1385

کارفرما: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

ارائه گزارش نهایی به کارفرما و استفاده از نتایج طرح در پروژه هایی نظیر «تحقیق و کسب دانش فنی سیستم های حفاظت مغناطیسی»، «تاثیر سیلسیم و بور روی ساختار و خواص مغناطیسی نوارهای انجماد سریع یافته پایه کبالت» و ...


نوع: بنیادی

 
تلفن: 66466569-66404249-66465036-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، نبش خیابان فخررازی، دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، طبقه 5
 

چکیده:

صنعت رو به رشد مواد مغناطیسی سهم عمده ای در پیشرفت تکنولوژی در صنایع مختلف ایفا می کند. مواد مغناطیسی در اواخر قرن 19 با اختراع موتورهای الکتریکی و سپس در اوایل قرن 20 با اختراع ترانسفورماتورها وارد صنعت گردید. مواد مغناطیسی اولیه از جنس آهن و فولادهای ساده کربنی معمولی و آلیاژی بودند که از خواص مغناطیسی ضعیف و بازدهی کمی برخوردار بودند. در صد ساله اخیر به منظور افزایش خواص مغناطیسی و بازدهی الکتریکی و همچنین دستیابی به کاربردهای جدید، تحقیقات و تلاش های بسیار صورت گرفت که منجر به کشف و ساخت مواد مغناطیسی جدید گردید که جایگزین مواد مغناطیسی قدیمی شدند.
در حوزه مواد مغناطیسی نرم مهندسی می توان به آلیاژهای آهن- سیلیکون، آهن- نیکل و آهن- آلومینیوم اشاره نمود که هم اکنون در صنعت بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در دو سه دهه اخیر آلیاژهای مغناطیسی نرم نوین با ساختارهای آمورف و نانوکریستالی بر پایه آهن، کبالت و نیکل تولید گردید. این آلیاژها از خواص مغناطیسی نرم و الکتریکی عالی برخوردار می باشند.
در حوزه مواد مغناطیسی سخت پیشرفت معمولا با افزایش محصول انرژی همراه بوده است که می توان به آلیاژهای آلنیکو، فریت های سخت و آهنرباهای دایم ساماریم- کبالت و نئودمیم- آهن- بور اشاره نمود.
این تحقیق شامل بررسی مواد مغناطیسی مهندسی و نوین مهندسی می باشد. همچنین اشاره به جدیدترین تحقیقات در این زمینه شده است و شامل فصلهای ذیل می باشد.
فصل اول (کلیات مواد مغناطیسی) شامل معرفی پارامترهای مغناطیسی و دسته بندی مواد مغناطیسی از جهات گوناگون می باشد.
در فصل دوم مواد مغناطیسی مهندسی نرم کریستالی و مواد مغناطیسی مهندسی نرم آمورف و نانوکریستالی پایه آهن، کبالت و نیکل از لحاظ خواص، فرایند تولید و کاربردها مورد بررسی قرار گرفت.
مواد مغناطیسی سخت شامل آهنرباهای دایم اولیه و آهنرباهای دایم مهندسی معمولی مثل آلنیکو و آهنربای بین فلزی شامل خاکهای نادر در فصل سوم مورد بررسی قرار گرفت.
در انتها برخی از جدیدترین تحقیقات مربوط به مواد مغناطیسی شامل مواد مگنتوالکترونیک و مگنتومکانیک مورد بررسی قرار گرفت که در فصل چهارم به آن اشاره شده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):