برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

قواعد تفسير قانون اساسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه مونتسکیو (Bordeaux) فرانسه
 
چکیده: 

قانون اساسي به مثابه ميثاق ملت با حکومت هر کشور است و بر تارک نظام حقوقي هر کشور مي درخشد و پاسداري از حرمت و اجراي اصول آن توجهي در خور مي طلبد. در اين رهگذر تفسير قانون اساسي و لزوم تحليلي علمي و بهره گيري از روش هاي صواب اهميتي بسيار مي يابد.
بديهي است که قواعد و روش هاي اين تفسير بايد در چارچوب نظريه جامع به کار گرفته شوند که از سويي موجب تشتت در پيکره قانون اساسي نشوند و از دگر سوي انسجام نظام حقوقي را به ارمغان آورند. به نظر مي رسد که تفسير واقع گرايانه شايسته ترين بستر را در اين مقوله فراهم مي آورد، چه شناخت مفاد قانون اساسي در بستر عيني و با عنايت به انسجام نظام حقوقي به استنباط هنجارهاي صحيح مي انجامد.
در اين باب، نخست به مباني نظري تفسير قانون اساسي مي پردازيم تا با کنکاش در رويکردهاي گوناگون و ارتباط آن با صيانت از قانون اساسي، مبناي نظري مناسب فراهم گردد.
تفسير قانون اساسي در عمل، بخش ديگر اين مقال را تشکيل مي دهد. بي گمان مفسر در تفسير قانون اساسي نيازمند لوازمي است که بايد هنرمندانه از آنها بهره جويد. به مدد اين روشها است که قاضي قانون اساسي مي کوشد به وصال غايت هاي قانون اساسي و در نگاهي کلان، نظام حقوقي نايل آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ویژه، م. (1386). قواعد تفسیر قانون اساسی. حقوق و سیاست, 9(22 (ویژه حقوق)), 267-306. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90446Vancouver : کپی

ویژه محمدرضا. قواعد تفسیر قانون اساسی. حقوق و سیاست. 1386 [cited 2021October19];9(22 (ویژه حقوق)):267-306. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90446IEEE : کپی

ویژه، م.، 1386. قواعد تفسیر قانون اساسی. حقوق و سیاست, [online] 9(22 (ویژه حقوق)), pp.267-306. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=90446. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 940 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی