برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  13 , شماره  39 ; از صفحه 41 تا صفحه 47 .
 
عنوان مقاله: 

پايداري فوري قدام مهره هاي گردن با متيل متاكريلات به جاي پيچ و صفحه كاسپار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، خیابان امیر مازندرانی، مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ه)، دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: روش معمول پايداري در ضايعات غير سرطاني قدام مهره هاي گردن، استفاده از بلوك هاي استخواني در بين مهره ها و سپس نصب پيچ و صفحه (Plate) است. استفاده از پيچ و صفحه، گاهي مي تواند با عوارض متعددي مثل شكستگي با شل شدن پيچ و در معرض اشعه قرار گرفتن، بيمار، حراج و پرسنل، در هنگام استفاده از فلورسكوپ، همراه باشد. جهت رفع اين عوارض، روش كاملا جديدي پيشنهاد مي گردد كه در آن از متيل متاكريلات به عنوان صفحه سيمان استخواني (Bone cement plate system) استفاده مي شود. هدف اصلي اين تحقيق، حذف سيستم پيچ و صفحه و بررسي پيوند مهره ها در راديوگرافي كنترل پس از عمل مي باشد. مواد و روش هاي اين پژوهش يك مطالعه توصيفي است كه در آن بيماراني كه به علت فتق ديسك يا ديسك هاي گردني و تنگي كانال گردني، در بيمارستان هاي امام خميني و شفا ساري از قدام عمل شده اند مورد بررسي قرار گرفته اند و شامل 5 زن و  5مرد با محدوده سني 36 تا 77 سال بوده اند. جهت ايجاد صفحه سيماني. از متيل متاكريلات كه در كرانيوپلاستي كاربرد دارد، استفاده گرديد. اعمال فوق در طي آبان 1377 لغايت آذر 1380 انجام شد.
يافته ها: از اين روش براي 10 بيمار استفاده شد. در پيگيري هاي انجام شده با استفاده از راديوگرافي هاي كنترل پس از عمل كه بيش ترين آن 25 ماه و كمترين آن 8 ماه بوده است. هيچ گونه عارضه خاصي مثل عفونت حساسيت اختلال پيوند مشاهده نشد و در هيچ مورد نياز به عمل مجدد نبوده و نتيجه اعمال از نظر باليني نيز كاملا رضايت بخش بوده است.
استنتاج: از مزاياي اين روش، آسان بودن اجراي آن، عدم وجود خطر براي نخاع، عدم نياز به وسايل خاص، در دسترس بودن لوازم كار، مقرون به صرفه بودن، قابليت انجام MRI از گردن و عدم نياز به فلورسكوپ و ايجاد پايداري موقت، به طور مناسب را مي توان نام برد. با حذف پيچ و صفحه، طبعا عوارض آن هم حذف مي شود. پس از عمل با اين روش نياز به بي حركتي با وسايل سفت و سخت نمي باشد و گردن بند فيلادلفيا كفايت مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آبیان، م. (1382). پایداری فوری قدام مهره های گردن با متیل متاکریلات به جای پیچ و صفحه کاسپار. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 13(39), 41-47. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=884Vancouver : کپی

آبیان محمدرضا. پایداری فوری قدام مهره های گردن با متیل متاکریلات به جای پیچ و صفحه کاسپار. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1382 [cited 2021May12];13(39):41-47. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=884IEEE : کپی

آبیان، م.، 1382. پایداری فوری قدام مهره های گردن با متیل متاکریلات به جای پیچ و صفحه کاسپار. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 13(39), pp.41-47. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=884. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 52 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی