برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  13 , شماره  40 ; از صفحه 61 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

فرمولاسيون خمير دندان گياهي حاوي بابونه و مير و بررسي مقدماتي اثر بخشي آن بر خونريزي لثه (Bleeding gum)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بسياري از گياهان با مواد مشتق شده از آنها در خمير دندان هاي تجاري جهت برطرف نمودن عوارض دهاني به كار مي روند. بابونه، گياهي با اثرات التيام بخش، ضد باكتري و ضد قارچ مي باشد و در مصارف موضعي جهت رفع درد كاربرد دارد. گياه مير نيز به عنوان آنتي سپتيك، ضد قارچ و ضد التهاب به كار مي رود. تنتور الئوگوم رزين اين گياه به عنوان قابض غشاهاي مخاطي در غرغره ها و دهات شويه ها جهت رفع التهابات حفره دهاني استفاده مي شود. در اين پژوهش به فرمولاسيون خمير دندان حاوي اين دو گياه و بررسي مقدماتي اثربخشي آن بر خونريزي لثه پرداخته شده است.
مواد و روش‏ها: دراين مطالعه پس از فرمولاسيون خميردندان‏هاي متعدد (23 فرمولاسيون) و بررسي پايداري فيزيكي (در سه دماي محيط، يخچال و 40 درجه سانتيگراد)، كيفيت فرآورده PH)، ‌كنترل ميكروبي و ...) و حضور تركيبات موثره موجود در تنتور مير عصاره بابونه و اسانس نعناع؛ اثر فرآورده هاي حاوي 1 درصد مير و 1.5 درصد بابونه (F21) و مير به تنهايي به ميزان 1 درصد (F22) در مقايسه با دارونما بر روي ضايعات لثه بررسي گرديد. چهل و نه فرد مبتلا به خونريزي لثه به طور داوطلبانه و به مدت دو هفته، وارد اين مطالعه دوسو كور شدند.
يافته ها: با توجه به بررسي فرمولاسيون هاي تهيه شده كربوكسي متيل سلولز (به عنوان ژليفيان) و تري كلسيم فسفات (به عنوان ساينده) خمير دندان هاي با پايداري بيشتر را ايجاد نمودند. نتايج حاصل، بيانگر اثر معني دار F21 و F22 بر كاهش خونريزي لثه در مقايسه با دارونما بود (به ترتيب P<0.05 و (P<0.001.
استنتاج: خمير دندان حاوي عصاره هاي فوق مي تواند به عنوان يك فراورده موثر در خونريزي لثه مطرح گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سعیدی، م.، و آزادبخت، م.، و مرتضی سمنانی، ک.، و خندان، م. (1382). فرمولاسیون خمیر دندان گیاهی حاوی بابونه و میر و بررسی مقدماتی اثر بخشی آن بر خونریزی لثه (Bleeding gum). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 13(40), 61-69. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=862



Vancouver : کپی

سعیدی مجید، آزادبخت محمد، مرتضی سمنانی کتایون، خندان منیژه. فرمولاسیون خمیر دندان گیاهی حاوی بابونه و میر و بررسی مقدماتی اثر بخشی آن بر خونریزی لثه (Bleeding gum). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1382 [cited 2021June14];13(40):61-69. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=862



IEEE : کپی

سعیدی، م.، آزادبخت، م.، مرتضی سمنانی، ک.، خندان، م.، 1382. فرمولاسیون خمیر دندان گیاهی حاوی بابونه و میر و بررسی مقدماتی اثر بخشی آن بر خونریزی لثه (Bleeding gum). مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 13(40), pp.61-69. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=862.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 196 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی