برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  13 , شماره  39 ; از صفحه 55 تا صفحه 63 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي درد محل تزريق، كمردرد و رضايت بيماران از تكنيك اپيدورال در دو روش مدين و پارامدين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: انجام تكنيك اپيدورال از طريق ميدلاين، گاهي به علت درد و استخواني شدن ليگامان اينتراسپيناتوس و وضعيت نامناسب بيماران، با مشكل روبرو مي شود. از طرفي در بيماراني كه تكنيك اپيدورال از طريق ميدلاين انجام مي شود، شيوع بالايي از كمردرد مشاهده مي گردد كه احتمالا به علت پاره شدن ليگامان هاي مسير عبور سورن اپيدورال مي باشد. در تكنيك پارامدين، سوزن از مسير ليگامان ها عبور نمي كند: از اين رو به طور تئوري بايد درد كمتري ايجاد نمايد.
مواد و روش ها: در يك كارآزمايي باليني يك سوكور، درد محل تزريق، كمردرد و رضايت بيمار از تكنيك اپيدورال در حين عمل و سپس در بخش و همچنين Pain score در سه مرحله در دو گروه مدين ( 20بيمار) و پارامدين (20 بيمار) بررسي شد. بلوك اپيدورال در وضعيت نشسته انجام گرفت و از مانورHanging drop  براي همه بيماران استفاده شد. شدت درد با استفاده از Pain score و مقايسه درد با درد ناشي از ورود آنژيوكت به پشت دست، محاسبه گرديد(P<0.05) .
يافته ها: براساس مطالعه ما، ميزان درد در محل تزريق (در مقايسه با درد آنژيوكت در ناحيه پشت دست) در گروه پارامدين كمتر بود (12 مورد كم در گروه پارامدين، در مقابل 12 مورد زياد در گروه ميدلاين). ميزان كمردرد كمتري نيز در گروه پارامدين مشاهده شد (10% در گروه پارامدين، در مقابل 50% در گروه ميدلاين). همچنين رضايت بيماران از تكنيك اپيدورال، در گروه پارامدين، بيشتر بود (50% در گروه پارامدين، در مقابل 20% در گروه مدين) كه در هر 3 مورد، تفاوت معني داري بين گروه مدين و پارامدين، وجود داشت.
استنتاج: براساس يافته هاي اين تحقيق مي توان گفت كه تكنيك پارامدين، موجب رضايت بيشتر و كمردرد كمتري نسبت به روش ميدلاين شده و آسان تر مي باشد؛ به خصوص در هنگامي كه به علت درد يا استخواني شدن ليگامان بين خاري، نمي توان بيمار را براي انجام تكنيك مدين، در وضعيت مناسب قرار داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میرمنصوری، ع.، و فرضی، ف.، و جلالی، م. (1382). بررسی درد محل تزریق, کمردرد و رضایت بیماران از تکنیک اپیدورال در دو روش مدین و پارامدین. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 13(39), 55-63. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=859Vancouver : کپی

میرمنصوری علی، فرضی فرنوش، جلالی میرجلال. بررسی درد محل تزریق, کمردرد و رضایت بیماران از تکنیک اپیدورال در دو روش مدین و پارامدین. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1382 [cited 2021June18];13(39):55-63. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=859IEEE : کپی

میرمنصوری، ع.، فرضی، ف.، جلالی، م.، 1382. بررسی درد محل تزریق, کمردرد و رضایت بیماران از تکنیک اپیدورال در دو روش مدین و پارامدین. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 13(39), pp.55-63. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=859. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 224 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی