3 SID.ir | آيا مي‌توان اواوسيستهاي كريپتوسپوريديوم فيكس شده به مدت طولاني را براي PCR بكار برد؟

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

آيا مي‌توان اواوسيستهاي كريپتوسپوريديوم فيكس شده به مدت طولاني را براي PCR بكار برد؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه انگل شناسی، دانشکده پزشکی، علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

از سال 1987 كه روش PCR (Polymerase chain Reaction) ابداع شد تحول عظيمي در زمينه تشخيص در پزشكي و حتي در زمينه‌هاي قضايي، جنايي، باستان شناسي و ... پديد آمد. از اين روش به دو شيوه: الف- تشخيص زودرس در مواردي مثل تشخيص ابتلا به برخي بيماريهاي انگلي و عفوني همچون توكسوپلاسموز و سرخچه براي آگاهي از ابتلا و پيشگيري از عوارض مادرزادي بيماري ب- تشخيص دير رس براي آگاهي از ماهيت مواد باقيمانده از گذشته‌هاي دور يا نزديك و كشف تشابهات و يا تفاوت‌هاي آن با مواد مفروض، مي‌توان استفاده نمود. نمونه‌هاي باليني مورد استفاده جهت PCR گاهي عمدا و گاهي سهوا به‌علت بي‌اطلاعي، در مواد فيكس كننده مثل فرمالين گذاشته مي‌شود. هدف مطالعه حاضر اين بود كه بررسي كند آيا اينگونه مواد تشخيص قابل استفاده در روش PCR هستند يا خير.
دو نمونه مدفوع حاوي اواوسيست‌هاي كريپتوسپوريديوم تهيه شده از گاو و دو نمونه انساني همين انگل كه مدت نسبتا طولاني در محلول 5%‌ فرمالين فيكس شده بود براي استخراج DNA استفاده شد. پس از 6 نوبت ذوب و انجماد، با روش فنل- كلروفرم-ايزوآميل الكل،DNA  آنها استخراج و براي واكنش هاي پليمريزاسيون زنجيره‌اي مورد استفاده قرار گرفت.
اين مطالعه نشان داد كه با روش‌هاي معمول PCR از نظر زمان‌هاي مورد استفاده در سه مرحله دناتوره كردن. الحاق (anealing) و در نهايت پليمر كردن  (amplification)كه به صورت روتين براي اغلب مواد تازه بكار مي‌رود امكان انجام PCR براي مواد فيكس شده به طولاني وجود ندارد. براي اين گونه مواد براي انجام پذير شدن PCR لازم است با افزايش دورها و دماي مرحله الحاق در محدوده 53-47 درجه، باند‌هاي واضح‌تر و بيشتري توليد نمود تا امكان مطالعه آن بر روي ژل فراهم گردد.
در نهايت ضمن تاييد امكان انجام PCR با مواد فيكس شده به مدت طولاني، نشان داد كه دو نمونه كاري و انساني ماهيتا مشابه مي‌باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی