برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي روند تغييرات مورفولوژيكي رودخانه ها با استفاده از سنجش از دور: مطالعه موردي رودخانه كارون از گتوند تا فارسيات (82-1369)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز مطالعات منابع آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 
اكثر طرح هاي آبي از قبيل سدها، پل ها، ايستگاه هاي پمپاژ كه بر روي رودخانه ها يا در حاشيه آن احداث مي گردند، به نوعي متاثر از تغييرات مورفولوژيكي رودخانه هستند. از اين رو، بررسي اين پديده از مهمترين بخش مطالعات طرح هاي فوق محسوب مي شود. با توجه به ابعاد و وسعت اين تغييرات استفاده از تصاوير ماهواره اي و امكان پردازش اطلاعات با بهره گيري از سيستم اطلاعات جغرافيايي مي تواند در تسريع و تدفيق اين مطالعات نقش موثري را ايفا كند. در اين تحقيق روند تغييرات مورفولوژيكي رودخانه كارون در بازه گتوند تا ايستگاه فارسيات بر اساس چهار سري تصوير ماهواره اي Landsat-TM و IRS-LISS-III در دوره زماني 1382-1369 مورد بررسي قرار گرفته است و روش افزايش كنتراست به روش بسط خطي اشباع شده به همراه فيلتر گذاري با فيلتر بارز سازي لبه به عنوان روشي مناسب در تعيين مرز بين آب و زمين تشخيص داده شد. نتايج نشان مي دهد كه خصوصيات قوس ها در طول رودخانه در حال تغيير است و مقدار جابجايي عرضي قوس ها در مناطقي به 1950 متر در طول 13 سال مي رسد. همچنين تراكم و اندازه انحناي قوس ها به سمت پايين دست جابجا شده اند. تغييرات زماني ضريب خميدگي قوس ها در محدوده گتوند تا بند قير كاملا مشهود بوده در حاليكه در بازه قير تا فارسيات اين تغييرات ناچيز مي باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ارشد، ص.، و مرید، س.، و میر‌ابوالقاسمی، ه. (1386). بررسی روند تغییرات مورفولوژیکی رودخانه ها با استفاده از سنجش از دور: مطالعه موردی رودخانه کارون از گتوند تا فارسیات (82-1369). علوم کشاورزی و منابع طبیعی, 14(6), 180-194. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=77273Vancouver : کپی

ارشد صالح، مرید سعید، میر‌ابوالقاسمی هادی. بررسی روند تغییرات مورفولوژیکی رودخانه ها با استفاده از سنجش از دور: مطالعه موردی رودخانه کارون از گتوند تا فارسیات (82-1369). علوم کشاورزی و منابع طبیعی. 1386 [cited 2022January19];14(6):180-194. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=77273IEEE : کپی

ارشد، ص.، مرید، س.، میر‌ابوالقاسمی، ه.، 1386. بررسی روند تغییرات مورفولوژیکی رودخانه ها با استفاده از سنجش از دور: مطالعه موردی رودخانه کارون از گتوند تا فارسیات (82-1369). علوم کشاورزی و منابع طبیعی, [online] 14(6), pp.180-194. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=77273. 

 
بازدید یکساله 291 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی