برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  7 , شماره  3 ; از صفحه 37 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مولفه هاي موثر بر رقابت پذيري بنگاه ها در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

رقابت پذيري معياري كليدي براي ارزيابي درجه موفقيت كشورها، صنايع و بنگاه ها در ميدانهاي رقابتي سياسي، اقتصادي و تجاري به حساب مي آيد، بدين معني كه هر كشور، صنعت يا بنگاهي كه از توان رقابتي بالايي در بازارهاي رقابتي برخوردار باشد، مي توان گفت كه از رقابت پذيري بالاتري برخوردار مي باشد. در تحقيقات مختلف رقابت پذيري در سه سطح ملي (كشوري)، صنعت و بنگاه (سازمان / شركت) مورد توجه قرار گرفته كه در اين ميان سطح بنگاه بيشتر از دو سطح ديگر مورد بررسي واقع شده است. در اين مقاله نيز با عنايت به نقش كليدي بنگاه ها در توسعه اقتصادي كشور، ضمن بررسي كلي رقابت پذيري در سطوح ملي و صنعـت، به بررسي عمقي آن در سطح بنگاه پرداخته شده است.
در اين مطالعه به منظور شناسايي دقيق مولفه هاي رقابت پذيري بنگاه ها رويكردي دو بعدي در نظر گرفته شده است. در يك بعد، سازه رقابت پذيري بنگاه مد نظر قرار گرفته و مولفه ها به تشكيل دهنده و تاثيرگذار تقسيم شده اند. در بعد ديگر رفتار بنگاه در راستاي رقابت پذيري در نظر گرفته شده و مولفه ها در دو دسته راهبردي و عملياتي مورد توجه قرار گرفته اند. ابتدا با بررسي پيشينه موجود، مولفه هاي رقابت پذيري بنگاه شناسايي، تلخيص، تلفيق و تکميل گرديد. در مجموع 28 مولفه (16 مولفه تشكيل دهنده و 12 مولفه تاثيرگذار) و (15 مولفه راهبردي و 13 مولفه عملياتي) مبناي طراحي سوالات پرسشنامه قرار گرفت.
با استفاده از داده هاي حاصل از پرسشنامه، اهميت و وضعيت مولفه هاي رقابت پذيري بنگاه در فضاي كسب و كار ايران از نظر خبرگان مشخص و در چارچوب مطالعه، تجزيه و تحليل گرديد تا اولويت و وضعيت فعلي هر يك از مولفه ها در فضاي كسب و كار ايران مشخص گردد.
نتايج به دست آمده حاكي از آن است كه از نظر خبرگان، كليه مولفه هاي رقابت پذيري بنگاه در فضاي كسب و كار ايران مورد تاييد بوده، و اكثر اين مولفه ها از اهميت زياد و وضعيت نامساعدي برخوردار مي باشند. رتبه بندي مولفه هاي تشكيل دهنده و تاثيرگذار و راهبردي و عملياتي مشخص گرديده و بر اين اساس پيشنهادات كاربردي و علمي ارايه گرديده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آقازاده، ه.، و استیری، م.، و اصانلو، ب. (1386). بررسی مولفه های موثر بر رقابت پذیری بنگاه ها در ایران. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), 7(3), 37-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=73136Vancouver : کپی

آقازاده هاشم، استیری مهرداد، اصانلو بهاره. بررسی مولفه های موثر بر رقابت پذیری بنگاه ها در ایران. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی). 1386 [cited 2021May09];7(3):37-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=73136IEEE : کپی

آقازاده، ه.، استیری، م.، اصانلو، ب.، 1386. بررسی مولفه های موثر بر رقابت پذیری بنگاه ها در ایران. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), [online] 7(3), pp.37-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=73136. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 661 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی