برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 73 تا صفحه 90 .
 
عنوان مقاله: 

شناسايي و نحوه تشكيل كاني هاي رسي در خاك هاي منطقه فرخ شهر، استان چهارمحال و بختياري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

كاني هاي رسي از چشم گيري بر ويژگي هاي فيزيك و شيميايي خاك ها دارند. اين پژوهش براي شناسايي كاني هاي رسي به روش هاي مختلف ، و نحوه تشكيل آنها در منطقه فرخ شهر استان چهارمحال و بختياري انجام شده است.منطقه مورد بررسي داراي مساحت تقريبي 1300 هكتار بودهو رژيم رطوبتي وحرارتي آن به ترتيب زريكومزيك است. لندفرم هاي اين منطقه را مسيل، دشت سر، تپه و دشت دامنه اي تشكيل مي دهند. پس از آزمايش صحرايي و آزمايشگاهي ، واحدهاي نقشه برداري تعيين شد، و در نهايت پنج پروفيل شاهد انتخاب، و از افقهاي آنها نمونه برداري گرديد. نمونه هاي رس از دو نمونه سنگ مادر كرتاسه و كليه افقهاي خاك جداسازي و تحت برررسي هاي پراش پرتو ايكس (XRD) ميكروسكوپ الكتروني(SEM,TEM) و پرتو مادون قرمز (IR) قرار گرفتند. هم چنين سطح ويژه و ظرفيت تبادل كاتيوني رسهاي خاك تعيين شد.
نتايج گوياي اين است كه كاني هاي ايليت، اسمكتيت، كلريت، پاليگورسكيت و كائولينيت در تمامي خاك ها وجود دارند. با توجه به انباشته شدن پاليگورسكيت در عمق هراه با كربنات كلسيم ثانويه، اشكال كشيده آن در ميكروسكوپ الكتروني، و نبود آن در مواد مادري، تنها منشا پدوژنتيك براي اين كاني پيشنهاد مي شود. ولي در مورد اسمكتيت دو منشا مواد مادري و تشكيل از پاليگورسكيت را مي توان در نظر گرفت، به احتمال زياد كانيهاي ايليت، كلريت و كائولينيت در خاك تنها از سنگ مادر به ارث رسيده اند. نتايج پرتو مادون قرمز نيز نتايج پراش پرتو ايكس و ميكروسكوپ الكتروني را تاييد مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صالحی، م.، و خادمی، ح.، و کریمیان اقبال، م. (1382). شناسایی و نحوه تشکیل کانی های رسی در خاک های منطقه فرخ شهر, استان چهارمحال و بختیاری. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 7(1), 73-90. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=726Vancouver : کپی

صالحی محمدحسن، خادمی حسین، کریمیان اقبال مصطفی. شناسایی و نحوه تشکیل کانی های رسی در خاک های منطقه فرخ شهر, استان چهارمحال و بختیاری. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1382 [cited 2021May12];7(1):73-90. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=726IEEE : کپی

صالحی، م.، خادمی، ح.، کریمیان اقبال، م.، 1382. شناسایی و نحوه تشکیل کانی های رسی در خاک های منطقه فرخ شهر, استان چهارمحال و بختیاری. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 7(1), pp.73-90. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=726. 

 
بازدید یکساله 1747 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی